Konieczność wycięcia pęcherzyka żółciowego przy polipach

Witam, Wykryto u mnie w woreczku żólciowym polipy- nie jest on jeden ale na wszytskich ścianach jest ich rozsianych ponad 10 od 2mm-4mm chirurg powiedział że mnie nie zostawi z takim woreczkiem i dostałam skierowanie na wycięcie go. Moje pytanie jest następujące czy rzeczywiście jest koniecznośc wycięcia go czytałam że w większości przypadków w badaniu hispot. wychodza polipy choler. i operacja jest zbędna. Mam 37 lat nie chce w tym wielku pozbywac się woreczka bo on przecież jest potrzebny. Czy ta ilośc polipów jest na prawdę niebezpieczna? Dziekuje za odpowiedź Magdalena D.

Nie każdy polip pęcherzyka jest rakiem, ale wiele raków rozwija się w polipie, lub przyjmuje postać egzofityczną, czyli np. polipa. Im jest ich więcej, tym większe ryzyko, ze w którymś z nich dojdzie do transformacji nowotworowej, a jednym sposobem postawienia ostatecznej diagnozy jest badanie materiału pod mikroskopem. Nie ma możliwości zrobienia biopsji pęcherzyka, czy to cienkoigłowej czy chirurgicznej, więc jedyną możliwością pozostaje cholecystektomia i zbadanie całości. Można oczywiście obserwować pacjenta i powtarzać badania obrazowe celem oceny zmian polipów w czasie, jednakże ze względu na to, że nowotwory dróg żółciowych, a więc i pęcherzyka są bardzo złośliwe i, poza najwcześniejszym stadium, praktycznie nieuleczalne (czytaj: śmiertelne), taka obserwacja może się źle zakończyć. W Pani przypadku byłbym za usunięciem "woreczka". Bez niego też można żyć.