Czy konieczne jest usunięcie płytki stabilizacyjnej w stopie?

Witam! Mam pytanie czy konieczne jest usunięcie płytki stabilizacyjnej w stopie. Po wieloodłamowym złamaniu V kości śródstopia miałam operację a mianowicie stabilizację płytką i wkrętami VariAxHand oraz 2 pętlą drutu plastycznego.Czy pozostawienie tej płytki uniemożliwia korzystanie z fizjoterapii ( np.laser,magnetronic ,jonofereza) na inne części ciała np kolana,kręgosłup itp. Czy można korzystać z krioterapii czy kriokomory. Serdecznie dziękuję za odpowiedź . Z poważaniem Anna

Znaczna część czynników fizykalnych np. elektroterapia, ultradźwięki itd nie powinna być wykonywana gdy w danej okolicy ciała występują elementy metalowe. Poza tym po jakimś czasie może utworzyć się odczyn patologiczny na styku kości i metalu. Lekarz prowadzący prawdopodobnie ustali termin usunięcia płytki. Po usunięciu należy uważać przy obciążaniu nogi, ponieważ jest ryzyko ponownego złamania.
Pozdrawiam, Paweł Czarnocki