Czy osoba po złamaniu kości śródręcza może się podciągać na drążku?

Złamałem kość śródręcza z przemieszczeniem. Kość została nastawiona. Obecnie mam na niej płytkę usztywniającą przykręconą około 5-cioma śrubkami już od ponad roku a rana jest bardzo dobrze zagojona (prawie nie widać blizny). Czy w takim przypadku podciąganie na drążku jest przeciwwskazane? Czy może jakieś inne ćwiczenia siłowe bądź sporty też są przeciwwskazane gdy się posiada taką płytkę usztywniającą kość? I ostatnie pytanie czy taka płytka gdybyzostałaby wyjęta jakie poniesie to konsekwencje?

Jeśli jest zrost to zwykłe ćwiczenia siłowe np. z ciężarkami nie są przeciwskazaniem. Jednakże w zwisie na drążku działają duże siły pozaosiowe a płytka jest strukturą sztywną, więc może dojść do mikrourazów na styku śrub z kością. Po zakończeniu rekonwalescencji (1-2 lata) elementy metalowe powinny być usunięte. Należy pamiętać, że kość do czasu zalania otworów po śrubach będzie znacznie osłabiona. Pozdrawiam, Paweł Czarnocki