Czy konieczny jest pessar u kobiety w 24 tygodniu ciąży?

Witam. Jestem w 2 ciąży w 24 tyg W pierwszej ciąży w 29 tyg pojawił się problem skracajacej szyjki macicy . Miałam założony pessar szyjka wynosiła 2,3 cm . Teraz w drugiej ciąży przy badaniu USG w 21 tyg poprosiłam o zbadanie szyjki wyszło że ma 2,3 dodam że parę dni wcześniej lekarz badał kontrolne bez USG i mówił że jest ok . Czy powinnam mieć również pessar ? Od tamtego czasu co tydzień mam badana szyjkę lekarz nowi że nie jest źle . Dodam że 1 poród w 41 tyg

Pessaroterapia jest cały czas kontrowersyjną metodą leczenia. Szyjka dł. poniżej 25 mm stanowi zagrożenie. Ale w poprzedniej ciąży nie urodziła Pani przedwcześnie.