Czy kosmetyk który kupuję nie zaszkodzi mojemu dziecku?

Witam, Jestem w pierwszych tygodniach mojej pierwszej ciazy , wiec dopiero zaczynam sie dowiadywac czego to wolno a czego nie wolno. O ile o ograniczeniach zywieniowych wcześniej slyszalam, to o ograniczeniach w stosowaniu kosmetykow uslyszalam pierwszy raz. Chodzi mi tutaj o kosmetyki do pielęgnacji twarzy. Od zawsze mialam skore problematyczna, przeszlam tradzik, próbowałam " miliony" kosmetyków zeby moja skora w koncu wygladala lepiej. Kiedy w końcu znalazlam markę ktora mojej twarzy naprawdę pomogła, to dowiedzialam sie o niebezpieczenstwie niektórych skladnikow zawartych w kosmetykach . Czytając wszelakie artykuły mam wrazenie ze wiem jeszcze mniej. Oczywiście znalazlam jakis spis zakazanych składników ale czytajac sklad moich kosmetykow nie mam zielonego pojecia czy one je zawierają. Dziwne nazwy i symbole w skladzie kompletnie nic mi nie mówią. Skad mam wiedzieć czy kosmetyk ktory kupuję nie zaszkodzi mojemu dziecku skoro na ulotce nikt nie napisal duzymi literami : MOŻNA STOSOWAĆ W CIĄŻY. Bardzo proszę o sensowną opinię specjalisty. Czy naprawdę mogę zaszkodzić swojemu dziecku stosując zły krem do twarzy?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Nie ma co przesadzać w żadną stronę. Istnieje wiele mitów na temat stosowania różnych produktów w ciąży, ale często one nie mają żadnego potwierdzenia naukowego. Nie słyszałam aby jakiś krem szkodził kobietom w ciąży. Jeśli jednak ma Pani nadal wątpliwości czy można go stosować, to zawsze można o to zapytać lekarza prowadzącego na najbliższej wizycie. Proponuję zachować umiar i zdrowy rozsądek, a wszystko powinno być w porządku.