Czy krwawienie może się opóźnić?

Dzień dobry, Mam pytanie czy w związku z przyjęciem tabletek na antykoncepcję w połowie cyklu może okres mi się opóźnić ? Jest to moja pierwsza styczność z tabletkami i nie wiem jak mam „ dozować” tabletki w momencie gdy faktycznie już dostanę okres terminowo.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

jeżeli chodzi o rozpoczęcie brania tabletek antykoncepcyjnych, to zaleca się to robić na początku cyklu, czyli pierwsza tabletka z blistra w pierwszy dzień miesiączki. Pozwoli to na regularność cykli miesiączkowych i zapewni pełną ochronę już od pierwszego dnia przyjmowania tabletek.

Jeżeli rozpoczęła Pani branie tabletek w połowie cyklu, to oznacza to, że pełna ochrona nie nastąpi od razu. W zależności od rodzaju tabletek może ona nastąpić w ciągu około 10 dni albo już w następnym cyklu (należy przeczytać ulotkę dołączoną do preparatu).

Co do Pani pytania o termin pojawienia się okresu, to krwawienie nastąpi dopiero po przerwaniu brania tabletek, czyli będzie to tzw. krwawienie z odstawienia. Wygląda to w ten sposób, że jeżeli przykładowo ma Pani 21 tabletek w blistrze, to po wybraniu całego opakowania, okres przyjdzie po około 21 dniach. Wtedy należy zrobić 7-dniową przerwę (nie dłuższą!) i zacząć brać kolejne opakowanie.

Wszelkie informacje dotyczące działania tabletek powinna Pani wyczytać z ulotki leku, dodatkowo, poniżej zamieszczam artykuł, w którym można znaleźć przydatne informacje o tym sposobie antykoncepcji:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.