Jak dalej postępować?

Odnośnie moich wcześniejszych pytań... "Mam 17 lat. Niedawno zaczęłam brać (15 marca, dzień po okresie) swoje pierwsze tabletki antykoncepcyjne. Czy w odpowiednim momencie zaczęłam je brać i czy zapewnią mi zabezpieczenie? Jeżeli tak, to po jakim czasie przyjmowania?" Jak mam dalej postępować? Czy mam do końca brać tabletki (tzn. skończyć opakowanie), zrobić siedmiodniową przerwe i rozpocząć następne? Czy da mi to zabezpieczenie i kiedy?

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Rozumiem, że rozpoczeła Pani pierwsze opakowanie w 2 dniu cyklu. W takiej sytuacji pełną ochronę przed niepożądaną ciążą osiągnie Pani po 7 dniach stosowania. Oznacza to, że przez pierwszy tyzień stosowania tabletek konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie (np. prezerwatywa). Po tym czasie ochrona jest pełna. Powinna Pani przyjmować dalej tabletki z tego opakowania, a następnie zrobić 7 dni przerwy i rozpocząć nowy blister (nawet jeśli krwawienie jeszcze się nie skończy).