Czy krzywa mogła wyjść fałszywa?

3 tygodnie temu moja krzywa cukrowa wynosiła: 103,220,210. Dostałam glukometr i po każdym posiłku wskazywał w zakresie 90-130. Raz przekroczył 140. Natomiast rano było 96-109. Wiem tez ze glukometr ma granice błędu. Natomiast przed wczoraj wykonałam badania w laboratorium. Cukier na czczo 90. Hemoglobina glikemiczna 5,1%. Czy to nadal jest cukrzyca? Czy krzywa mogła wyjść zafałszowana patrząc na to stężenie glukozy. Mam 27 lat, 168 wzrostu, 71,5 kg. Choruje także na niedoczynnosc tarczycy. I biorę letrox. Oraz zażywam tabletki antykoncepcyjne. Przed krzywa zmieniłam tabletki. Oraz byłam przed miesiączka. Natomiast w dzień wykonana krzywej byłam zdenerwowana oraz wykonałam wysiłek, bo biegałam od laboratorium do laboratorium.

Wyniki mogły wyjść zaburzone poprzez stres i niewłaściwe przygotowanie do badania, w tym dieta kilka dni wcześniej.

PRZED BADANIEM – 3 dni: NIE stosujemy restrykcyjnych diet – niskokalorycznych lub

niskowęglowodanowych – mogą wpływać

na pogorszenie wchłaniania węglowodanów

i zafałszowanie wyniku.

NIE odstawiamy węglowodanów – dobowe spożycie węglowodanów

3-4 dni przed badaniem powinno wynosić co najmniej

150 g – ale nie w postaci cukrów prostych - jemy pełnoziarniste pieczywo, kasze, ryż, owoce, warzywa.

NIE pijemy alkoholu, kawy, herbaty i innych napojów kofeinowych.

NIE palimy papierosów..

W DNIU BADANIA: Ostatni posiłek zjadamy co najmniej

8 godzin przed pobraniem.

Badanie przeprowadzamy rano - tolerancja glukozy zmniejsza się po południu

i wieczorem na skutek zmniejszonej

wrażliwości tkanek na insulinę i mniejszej reaktywności

komórek ß trzustki na glukozę.

Po obciążeniu glukozą i w przerwie pomiędzy pobraniami pozostajemy w spoczynku, nie zjadamy żadnych pokarmów, nie pijemy

płynów, nie palimy papierosów, nie

przyjmujemy leków, nie wychodzimy

z laboratorium w celu załatwienia zaległych spraw.