Czy kubeczek menstruacyjny doprowadził do infekcji?

Witam. Kilka dni temu współżyłam z chłopakiem podczas końcówki okresu. Używałam kubeczka menstruacyjnego, gdy poszłam do toalety okazało się, że kubeczek był odwrócony do góry nogami. Wczoraj zaczęło mi doskwierać bardzo lekkie swędzenie oraz ból, moje upławy są gęste koloru jasno różowego ale nie mają nieprzyjemnego zapachu. Dzisiaj swędzenie i ból są mniejsze ale dalej uplawy są tego samego koloru. Jeszcze dodam że biorę tabletki antykoncepcyjne. Czy to może być spowodowane tym, że np kubeczek coś uszkodził czy mogą to być objawy infekcji? Prosze o szybką odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

bardzo możliwe, że dolegliwości, które Pani opisała, są wynikiem infekcji pochwy. Używanie kubeczka menstruacyjnego odwróconego do góry nogami może być jednym z czynników ryzyka infekcji, ponieważ może to spowodować kontakt krwi i śluzu z bakteriami z zewnątrz.

Istnieje również możliwość, że kubeczek menstruacyjny spowodował uszkodzenie błony śluzowej pochwy lub szyjki macicy, co może prowadzić do krwawienia oraz swędzenia.

W każdym razie, w celu dokładnego zdiagnozowania przyczyny Pani dolegliwości, zalecamy wizytę u lekarza ginekologa, który może przeprowadzić badanie fizykalne oraz zlecić badania laboratoryjne. Lekarz może również przepisać leczenie, takie jak antybiotyki, leki przeciwgrzybicze lub środki łagodzące swędzenie, w zależności od źródła objawów.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w publikacjach, do których odsyłam w linkach poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-kubeczek-menstruacyjny-ma-wplyw-na-rozwoj-grzybicy

https://portal.abczdrowie.pl/kubeczek-menstruacyjny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.