Czy lecząc się psychiatrycznie mogę stracić prawo jazdy?

Witam. Mam 34 lata. Jestem chorobliwie zazdrosny o żonę. Jest to dla mnie już męczące i chciałbym leczyć to urojenie. Dużo czytałem na temat zazdrości i wiem, że to bez pomocy lekarza samo nie przejdzie. Moim problemem jest to, że jeśli dostanę leki, jak się domyślam – psychotropowe, to lekarz może wnieść wniosek o zatrzymanie mi prawa jazdy . Czy moje obawy są słuszne? Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuje, Darek.

Witam serdecznie.

Jeśli jest Pan zawodowym kierowcą, konieczność przyjmowania leków psychotropowych może być powodem niezdolności do pracy i zwolnienia lekarskiego.
W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega  kontrolnym badaniom lekarskim przez lekarza zakładowego w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Lekarz zakładowy może wyznaczyć w tym celu konsultację psychiatryczną.

Jeśli nie jest Pan kierowcą zawodowym, to lekarz poprzestanie na poinformowaniu Pana o ewentualnej konieczności powstrzymania się od prowadzenia pojazdu.
Jeśli mimo to będzie Pan prowadził pojazd, a dojdzie do kolizji, to zażywanie leku psychotropowego i nie stosowanie się do zaleceń lekarza i ulotki producenta leku może być okolicznością dodatkowo obciążającą dla Pana, jeśli dojdzie do postępowania sądowego związanego np. z wypadkiem.

Z pozdrowieniami