Witam. Droga Pani , niebezpieczne jest i może prowadzić do wielu chorób pozostawienie zęba w stanie obecnym. Leczenie jak sama nazwa wskazuje ma doprowadzić do zdrowia, więc leczenie kanałowe służy zdrowiu a nie chorobie. Pozdrawiam Krystyna Pikała
Nie wiem gdzie to Pani czytała ale to delikatnie mówiąc brednie.
Nie stosuje się w leczeniu nic niebezpiecznego dla zdrowia, przeciwnie zaniechanie leczenia stanów zapalnych może prowadzić do poważnych chorób.
Nie leczone stany zapalne zębopochodne mogą mieć wpływ na powstawanie chorób naczyniowych , układu krążenia , układu nerwowego czy nerek.
Proszę Pana, leczenie przeprowadzone zgodnie z zasadami i z zastosowaniem dopuszczonych do leczenia materiałów na pewno nie jest dla Pana groźne.
Adam Ziemlewski
O matko !! A skąd Pani czerpie taką wiedzę ?? Zawsze powtarzam pacjentom by nie próbowali się diagnozować w internecie.
Leczenie kanałowe jest niezbędne w przypadku chorób miazgi czy tkanek okołowierzchołkowych zęba. Przyznam , że nie wyczytałam nigdzie , że jest niebezpieczne i rakotwórcze. Nieleczone zęby ze zgrzelą , martwicą miazgi, stanem zapalnym tkanek okw są potencjalnym ogniskiem zakażenia. Dlatego NALEŻY je leczyć kanałowo by zapobiec powikłaniom.
Co do środków używanych do "zatrucia" zęba : w/g aktualnej wiedzy staramy się usuwać miazgę w znieczuleniu, bez uprzedniego zatruwania. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Wszystkie preparaty są na bazie paraformaldehydu i odchodzimy od stosowania ich. Proszę jednak nie wpadać w rozpacz i przerażenie, bardzo długo były stosowane i nie słyszałam by ktoś zachorował z tego powodu na raka . Proszę zaufać swojemu lekarzowi i nie sprawdzać go w internecie.. W przypadku braku zaufania doradzałabym raczej zmianę lekarza niż internet.
Nowoczesne leczenie kanałowe nie jest niebezpieczne. Jest to jedyna szansa na uratowanie zęba i zachowanie go w łuku przez długie lata. Nie powinno się jednak zatruwać zęba, jest to stary sposób leczenia kanałowego. Nowoczesne leczenie odbywa się podczas jednej wizyty pod mikroskopem w miejscowym znieczuleniu.
Proszę nie wierzyć w takie teorie, nie mają nic wspólnego z prawdą. Do wielu groźnych chorób i powikłań może prowadzić, ale zaniedbanie choćby próchnicy, szczególnie w jej zaawansowanej fazie rozwoju. Jeśli ubytek sięgnie miazgi, czyli żywej, unerwionej części zęba, to ząb wymaga leczenia kanałowego, który ma go uchronić przed ekstrakcją, a cały organizm przed ewentualnymi powikłaniami braku leczenia. Pamiętajmy, że próchnica to ognisko zapalne w organizmie, które nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie ogólne. Leczenie endodontyczne jest coraz bardziej nowoczesne (np. możliwość wyleczenia zęba pod mikroskopem podczas 1 wizyty), bezbolesne (zawsze istnieje możliwość znieczulenia zęba, tak by Pacjent nie czuł bólu) i w wielu wypadkach po prostu niezbędne.
Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Zatrucie zęba przed leczeniem kanałowym – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Leczenie kanałowe zęba – odpowiada Lek. dent. Paulina Opławska
- Ból zęba leczonego kanałowo i źle przeprowadzone leczenie – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Znieczulenie w trakcie leczenia kanałowego – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Leczenie kanałowe przy obumieraniu zęba – odpowiada Lek. dent. Rafał Krzemiński
- Jak długo truje się ząb do leczenia kanałowego? – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Ból po leczeniu kanałowym – odpowiada Lek. dent. Rafał Krzemiński
- Ból głowy po leczeniu kanałowym – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Dlaczego zatruty ząb juz nie boli? – odpowiada Lek. dent. Nikodem Borecki
- Jak długo od momentu zatrucia zęba może utrzymywać się ból? – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
artykuły
Dewitalizacja zęba - co to jest i jak przebiega?
Dewitalizacja zęba to zaawansowana procedura stoma
Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym - zabieg, charakterystyka, materiał kompozytowy, inaly/onlay
Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym jest bardzo wa
Cena leczenia kanałowego - przebieg zabiegu, powikłania, od czego zależy koszt
Cena leczenia kanałowego jest najczęściej dość wys