Dlaczego zatruty ząb juz nie boli?

Dzisiaj (01.09.2020) miałem zatruwany ząb. Przed zatruciem bolał mnie około tygodnia, po zatruciu ból zniknął w przeciągu paru godzin, a nie byłem pod żadnym znieczuleniem i leków nie brałem to normalne?

Witam serdecznie,

Po "zatruciu zęba" czyli tzw. dewitalizacji ból znikna ponieważ miazga zęba (naczynia oraz nerwy w komorze zęba) ulegają obumarciu. Martwa miazga w komorze zęba jest niebezpiecznym siedliskiem bakterii, toksyn które naczyniami wędrują na cały organizm. W takiej sytuacji należy usunąć martwą miazgę z kanałów korzeniowych, chemomechanicznie opracować i szczelnie wypełnić kanały korzeniowe zęba czyli tzw. leczenie endodontyczne (kanałowe). Jeżeli pacjent nie decyduje się na leczenie kanałowe to wskazane jest aby martwy ząb usunąć.