Czy lekarz ma prawo odmówić mi przepisania innych tabletek antykoncepcyjnych?

Byłam u ginekologa i przepisał mi tabletki 26+2. Ich cena waha się w granicach 40-50 zł, to jak dla mnie drogo. Byłam u lekarza państwowego i to by były moje pierwsze tabletki. Powiedział mi, że od nich się nie tyje, a ja chciałabym przytyć i że chcę inne, to powiedział, że najpierw te mam wypróbować. Jak zobaczyłam cenę, to ja takich nie chcę. Czy lekarz ma prawo odmówić mi przepisania innych tabletek, mimo że nie korzystałam z tych, co przepisał? Nawet nie wykupiłam recepty...

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Lekarz może odmówić przepisania żądanego leku, jeśli uważa, że może on pacjentowi zaszkodzić albo nie jest potrzebny. Jeśli nie stać Pani na ten konkretny preparat, to jest to siła wyższa i nie ma tu o czym dyskutować. Po prostu podczas kolejnej wizyty proszę od razu powiedzieć lekarzowi, że może sobie Pani pozwolić na wydatek rzędu... (tu proszę wskazać jakąś kwotę, która przewiduje Pani w swoim budżecie na ten cel). Może Pani popytać w aptece o ceny - niektóre preparaty kosztują około 20 zł i nawet mniej.

Pozdrawiam!