Czy leki na alergię mogą mieć wpływ na wynik badania TSH?

Witam! Mam pytanie odnośnie wpływu leków na alergię na wynik TSH. Jestem alergikiem i sezonowo biorę leki takie jak: T***- tabletki, A*** - spray do nosa (należy do glikokortylosteroidów) oraz F*** (inhalator). Panuję ciążę, wiec zbadałam hormon TSH i wyszedł lekko podwyższny - 4,26 (przy normie 4,20), ponowne badanie wykazało TSH - 4,14. Badałam również wolne T3 i T4, ale są w normie i endokrynolog oznajmiła, że mam subkliniczną niedoczynność tarczycy. Niestety pani doktor nie przeprowadziła ze mną wywiadu czy biorę jakieś leki, a ja dopiero w domu szukając informacji na temat choroby znalazłam informację, że leki mogą wywołać SNT. Stąd moje pytanie - czy to leki na alergię mogły tak zmienić moje TSH i spowodować chorobę (rok temu badane TSH miałam - 1,20)? A jeśli tak, to czy dawka E*** 50 jaką mam brać, nie jest dla mnie za wysoka, skoro odstawiłam już leki na alergię?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie widzę związku między przyjmowanymi preparatami (zresztą bardzo nowoczesnymi), a ewentualnym podwyższeniem stężenia TSH.
Jestem zdania, że powinna Pani wykonać ponownie oznaczenia hormonów, a jeśli byłyby one w normie (tak jak przy ostatnim badaniu), to po konsultacji z lekarzem (nawet rodzinnym), wstrzymałabym leczenie zleconym preparatem.

Pozdrawiam