Czy lukrecja wpływa na antykoncepcję?

Witam, różne informacje chodzą po necie w związku z lukrecją m.in. że obniża skuteczność...Ja od jakiś 3 tygodni piłam herbatkę pokrzywa trwa cytrynowa i 3% suszonego korzenia lukrecji. Stąd moje pytanie czy ochrona została zaburzona czy nie? Bo ja już nie wiem...czy obniża czy tylko powoduje ewentualne nasilenie działań niepożądanych. Czytałam, że gdzieś na jakiejś poradzie, że picie herbaty z lukrecją 4.3 % obniża skuteczność no chyba, że rzadko się pije. Ja piłam nieświadomie jedną herbatę dziennie i to w odległości czasowej od pigułki no ale jestem zaniepokojona. W ulotce od Levomine nie ma żadnych informacji o ziołach i suplementach które podobno obniżają. Jest tylko dziurawiec. Dlatego producenci tego nie piszą? To bardzo ważne informacje. Pozdrawiam i proszę o odpowiedź zwrotną.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

producenci tabletek antykoncepcyjnych zapewne nie wspominają o ewentualnych interakcjach z ziołami z powodu braku wystarczających danych na ten temat. Dlatego czasem lepiej jest całkowicie zrezygnować z preparatów ziołowych podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Jeśli zaś chodzi o działanie lukrecji w kontekście tabletek antykoncepcyjnych, to może ona nasilać działanie niepożądane tej formy antykoncepcji. One zaś mogą doprowadzić do obniżenia skuteczności. W Pani przypadku herbatka zawierała zaledwie 3% suszonego korzenia lukrecji, dlatego wpływ na Pani organizm był zapewne znikomy, więc nie ma powodów do obaw.

Podobne pytania innych użytkowników umieszczamy pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wplyw-gumy-do-zucia-z-lukrecja-a-skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/lukrecja-a-skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-herbata-odchudzajaca-hello-slim-oslabia-tabletki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.