Czy mając cukrzycę typu 1, mogę ćwiczyć na siłowni?

Witam, mam 25 lat, od roku choruję na cukrzycę typu 1. Chciałem się dowiedzieć, jak się sprawa ma z ćwiczeniami na siłowni. Od razu zaznaczę, że nie są to ciężkie treningi, 2-3 razy w tygodniu po 25-30 minut. Resztę dni wypełnia mi bieganie :) Cukry mam wyrównane, na czczo nie przekraczam 115, a po posiłku 140. Niedocukrzeń też nie mam. Sporadycznie, raz na 2 miesiące i to niewielkie - 65 mg/dl. Jestem na diecie cukrzycowej, jak pytałem swojego diabetologa, to powiedział, że nie ma problemu, jeśli ciężary nie są duże i trening nie jest ciężki, ale chciałabym zaczerpnąć waszej opinii. Proszę o fachową i szczerą odpowiedź, pozdrawiam:) mikołaj

MĘŻCZYZNA, 25 LAT ponad rok temu

Dieta dla cukrzyka

Cukrzyca wykrywana jest u coraz większej ilości osób. To obecnie choroba cywilizacyjna. Wyróżniamy kilka typów tego schorzenia. Sprawdź, czego jeszcze warto dowiedzieć się o cukrzycy. Zapoznaj się z dietą dla diabetyka.

Szanowny Panie,

proszę ćwiczyć do woli. Nie ma przeciwwskazań nawet do ciężkich treningów. W zależności od ich intensywności trzeba dopasować dawkę insuliny - zmniejszyć ją tak, żeby nie spowodować niedocukrzenia. Nieraz, jeżeli trening jest intensywny, można zrezygnować z dawki. Można również przed treningiem zjeść i nie podawać wtedy insuliny. Są różne metody. Przykładem, że można trenować są sportowcy - Rafał Siadaczka czy kajakarz, który zdobył w Pekinie medal.  

Już gdzieś pisałem, że powinien Pan prowadzić tryb życia taki, jak Pana koledzy. Nie wolno objadać się słodyczami, pić kolorowych napojów, PALIĆ!!!! i jeszcze wyjaśnienie - diabetyk to chory na cukrzycę, lekarz to diabetolog :)

Pozdrawiam i życzę udanych treningów.

0

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty