Czy mając dwie zmiany w piersi, powinnam zaprzestać stosowania antykoncepcji hormonalnej?

Witam,

Mam 23 lata i odczuwałam od dłuższego czasu ból lewej piersi aż do ramienia, raczej stały, niezależny od dnia cyklu. Dziś byłam na usg, wykazało: 2 obszary hipoechogeniczne o gładkim zarysie: pierwszy 11 x 10 x 5 mm, drugi 8 x 7,5 x 4 mm. Lekarka zapewnia, że zmiany są niegroźne. W przyszłym tyg. wybieram się na biopsję.

Mam pytanie: czy powinnam przestać zażywać tabletki antykoncepcyjne? Czy możliwe, że nie będę ich mogła brać? Ostatnie: czy zmiany są na tyle duże, że trzeba je będzie usuwać?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Być może opisane zmiany mają związek ze stosowanym preparatem antykoncepcyjnym. Jednakże w tej chwili nie ma konieczności zaprzestania stosowania antykoncepcji. Jeśli nastąpi taka konieczność to warto dokończyć opakowanie aby nie zmniejszać ochrony antykoncepcyjnej w czasie tego cyklu. Proponuję poinformować lekarkę o wszystkich przyjmowanych lekach, a następnie zastosować się do ewentualnych zaleceń.

Wielkość opisywanych zmian nie jest bezpośrednim wskazaniem do usuwania ich, gdyż są dosyć małe. Biopsja oraz badanie histo-patologiczne pozwoli uzyskać jednoznaczną odpowiedź czy istnieje taka konieczność. Jeśli zmiany będą łagodne to wydaje się, że nie będzie przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji hormonalnej.
Proponuję pozostać pod opieką lekarza prowadzącego.

Redakcja abcZdrowie.pl