Czy mam się obawiać i co oznacza wynik badania USG piersi?

Witam. Mama poszła na badanie usg piersi ponieważ dostała na nie zaproszenie. Wynik jest dla mnie niejednoznaczny dlatego bardzo proszę o interpretację. Mama ma 51 lat. Opis badania: Piersi o budowie mieszanej. W piersi lewej na godz. 11 około cm od otoczki widoczna lito-torbielowata zmiana o wym. 18,8x7.4mm. Sonograficznie gruczolakowłókniak. Wskazana mammografia piersi. Pierś prawa bez zmian. Doły pachowe bez zmian adenopatii. Wskazane regularne samobadanie piersi. Wcześniejsza kontrola w Poradni Onkologicznej w razie objawów niepokojących. BIRADS 3. Z kolei opis mammografii przedstawia się następująco: Piersi o utkaniu typ B z zachowanych miąższem gruczołowym w przestrzeniach zabrodawkowych i kwadrantach górno zewnętrznych. W piersi prawej nie stwierdzam zmian ogniskowych podejrzanych o proces złośliwy. W piersi lewej na godz 1 kilka zwapnień o podejrzanym obrazie. Korelacja ze zmianą opisana w USG wysoce wątpliwa. Poza tym nie stwierdzam zmian ongiksowych podejrzanych o proces złośliwy. WNIOSKI: Obraz piersi lewej podejrzany. BI RADS 4 ZALECENIA: Dalsze postępowanie wg zaleceń lekarza prowadzącego. Proponuję biopsję VAB pod kontrolą stereotaksji zwapnień w piersi lewej. Mama była dziś na tej biopsji gruboigłowej z tym, że panowie zrobili ją do zmian opisanych w USG, natomiast jak przyjdzie wynik to ma dostać skierowanie na biopsję zwapnień do Poznania, ponieważ tutaj podobno tego nie wykonują. Czy mam się obawiać?? Bardzo proszę o odpowiedź

Lek. Michał Lenard

Wynik mammografii wskazuje na obecność ryzyka zmiany złośliwej, jednak trudno jest określić jak duże jest to ryzyko. Badaniem rozstrzygającym będzie biopsja podejrzanych zwapnień. Niewiele więcej można na ten moment napisać. Pozdrawiam i życzę zdrowia!