Czy mam się obawiać usunięcia dolnej prawej ósemki?

Dzień dobry. W środę z a tydzień mam mieć zabieg usunięcia dolnej prawej ósemki która częściowo jest zatrzymana. Psuje się i należy ją usunąć. Ale strasznie się boję że zostanie uszkodzony nerw zebodolowy albo językowy. Czy mam słuszne obawy? Zabieg przeprowadzany w prywatnej klinice. Proszę o odpowiedź.

Każdy zabieg chirurgiczny jest obarczony ryzykiem powikłań dlatego powinien być wykonywany przez specjalistę,który zrobi wszystko żeby zminimalizować ewentualne komplikacje.

Jeśli ósemka jest zatrzymana, a do tego się psuje, to najlepszym rozwiązaniem dla Pana jest jej usunięcie. Proszę nie martwić się na zapas. Każdy zabieg chirurgiczny (dłutowanie ósemek do nich należy) wiąże się z jakimś ryzykiem komplikacji. Usuwanie dolnych ósemek jest o tyle skomplikowanym zabiegiem, że znajdują się one bardzo blisko nerwu językowego oraz nerwu zębodołowego dolnego – są to nerwy czuciowe. Dlatego teoretycznie istnieje możliwość, że podczas ekstrakcji nerwy zostaną przypadkowo naruszone, choć zdarza się to bardzo rzadko. Najważniejsze, by zabieg wykonywał doświadczony w tego rodzaju zabiegach stomatolog, ponieważ procedura usunięcia tzw. zębów mądrości wymaga praktyki oraz precyzji.

Pozdrawiamy, stankowscybialach.pl, badzbystry.pl