Czy mam stwardnienie rozsiane?

Jestem kobietą, mam 33 lata. Brakuje mi sił w nogach, nie mogę chodzić, bo ich nie czuję. Taki atak mam przez 5 do 10 min., raz taki atak trwał około 8 godz. - przeleżałam w łóżku, czułam się jak roślina. Boli mi często czoło, gałki oczne, mam zawroty głowy, chodzę jak pijana. Czasami mam wrażenie, że upadam, jakbym miała zemdleć, ale okazuje się, że stoję. Mam również zaniki pamięci, nie pamiętam nawet o czym rozmawiałam z kimś 10 min. wcześniej. Mam problemy z utrzymaniem masy ciała, tydzień temu ważyłam 57 kg, a teraz 54 kg. Wszystkie objawy dopisałabym do stresu czy depresji, ale jak wytłumaczyć taki niedowład nóg? Poza tym od czasu do czasu popuszczam mocz. Może się mylę, jednak proszę o pomoc. Byłam u lekarza pierwszej pomocy, po wynikach morfologicznych stwierdził, że nic się nie dzieje, a neurolog wypisał mi C*** - dzieki temu nie śpię popołudniu.

Redakcja abcZdrowie

Rozpoznanie stwardnienia rozsianego jest dość skomplikowane i wymaga spełnienia określonych kryteriów (odchylenia w przedmiotowym badaniu neurologicznym, określone nieprawidłowości w badaniu rezonansu magnetycznego głowy oraz zmiany w badaniu płynu mózgowo-rdzeniowego).

Trudno mi, bez dokładnego zebrania wywiadu i wykonania przedmiotowego badania neurologicznego wyrokować co Pani dolega.

Objawy, które Pani opisała nie muszą wcale świadczyć o występowaniu stwardnienia rozsianego.

Korespondencyjnie nie można jednoznacznie stwierdzić, czy wymaga Pani diagnostyki w kierunku tej choroby. Proponuję ponownie udać się na konsultację neurologiczną.