Czy to może być związane ze stwardnieniem rozsianym?

Witam, od miesiąca mam problemy z drgawkami (drżeniami) mięśni na całym ciele, np. łydek, powiek, ramion, pośladów. Dodatkowo odczuwam także szczypania i kłucia. Ponadto, magnez, witaminę D, żelaz, wapń, potas mam w normie. Pół roku temu miałam robione badanie EEG, którego opis umieszczam poniżej: "Badanie prowadzono w stanie czuwania. Zapis zróżnicowany przestrzennie. Czynność podstawową stanowią w odprowadzeniach ciemieniowo-potylicznych fale alfa o częst. 10 - 12 Hz, ampl. do 35 uV współwystępujące z falami beta. W odprowadzeniach czołowych dominuje niskonapięciowa czynność beta. R z zaznaczona Hv i Fs ( 1 - 15 c/s ) nie wpływają istotnie na zapis. Wyładowań i czynności ogniskowej nie zarejestrowano. WNIOSEK: Zapis ze zwiększonym udziałem czynności beta, nie wykazuje istotnych cech nieprawidłowych." Bardzo proszę o pomoc. Nie potrafię sobie z tym poradzić. Czy to może być związane ze stwardnieniem rozsianym, zaburzeniami lękowymi (nerwicą)?
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Witam!
Zapis EEG Moim zdaniem mieści się w granicach normy. Jeżeli obawia się Pani stwardnienia rozsianego, to należy rozszerzyć diagnostykę (i tak będzie to tylko większe lub mniejsze podejrzenie. Badaniem przesiewowym jest RM głowy z kontrastem, ponadto wzrokowe potencjały wywołane, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego (w ramach Oddziału Neurologicznego). Zdecydowanie częstszą przyczyną opisanych przez Panią dolegliwości mogą być zaburzenia nerwicowe, lecz aby mówić o nerwicy należy wykluczyć, zdecydowanie poważniejsze choroby somatyczne. Nota bene dość często występują razem SM z zaburzeniami nerwicowymi - wówczas także leczymy nerwicę, uzyskując łagodniejszy przebieg schorzenia podstawowego. Zanim "się zagotujemy" w swoim lęku i niepokoju wewnętrznym, należy przeprowadzić diagnostykę zaburzeń emocjonalnych, najlepiej w PZP: profil osobowości, poziom lęku i niepokoju wewnętrznego, podatność na sugestię, warto rozszerzyć na testy organiczne. Prawdopodobnie Pani dolegliwości są nerwicowe, ale póki Pani nie wyjaśni podejrzenia SM to będzie to ciągle nawracać.
Powodzenia
W. Łuczkowski.

0

Szanowna Pani,
wskazana jest konsultacja neurologiczna oraz psychiatryczna, w celu diagnozy podłoża psychogennego (zaburzeń lękowych), zalecane jest leczenie metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej.
Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty