Czy masturbacja może mieć na to wpływ?

Witam, mam 24 lata i choruje od roku na refluks. Od wielu lat mam problem z częsta masturbacją. Zauważyłem że potrafi ona w przeciwienstwie do stosunku wywoływać u mnie nieprzyjemne gazy czy jest możliwość, że ma ona jakiś wpływ na mój refluks?
MĘŻCZYZNA, 24 LAT 2 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

masturbacja nie ma bezpośredniego, znanego wpływu na chorobę refluksową. Możliwe, że czasowe napięcie mięśni występujące podczas tej czynności może nieznacznie wpłynąć na zaobserwowane objawy, jednak jest to mało prawdopodobne i nie zostało potwierdzone w badaniach medycznych. Najprawdopodobniej przyczyny Pana dolegliwości związane z refluksem żołądkowo-przełykowym leżą gdzie indziej. Jeśli zaobserwował Pan pogorszenie swojego stanu zdrowia w związku z jakąkolwiek aktywnością, warto skonsultować to z lekarzem, który może pomóc zidentyfikować rzeczywistą przyczynę problemów i zaproponować odpowiednie leczenie.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.