Czy problemy laryngologiczne mogą wpływać niekorzystnie na żołądek?

Witam, mam refluks, problemy z żołądkiem kilka miesięcy temu wyleczyłem helicobacter, zażywam profilaktycznie ekstrakt z kiełków brokuła(sulforafan). Już od bardzo dawna zauważyłem że gdy czuje się przeziębiony, mam problemy z zatokami i z gardłem to znacznie pogarsza mi się sytuacja z brzuchem i co chwilę wtedy mi w nim burczy i się odbija. Od dziecka mam też co jakiś czas problemy z zatokami, biorę sinulan. Czy problemy laryngologiczne mogą wpływać niekorzystnie na zoladek,?
MĘŻCZYZNA, 25 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

tak, problemy laryngologiczne, takie jak infekcje zatok, zapalenie gardła czy przeziębienie, mogą wpływać niekorzystnie na żołądek i pogorszyć objawy refluksu. Istnieje pewne powiązanie między dolegliwościami gardła a układem pokarmowym.

Gdy pojawia się przeziębienie, objawy takie jak kichanie, kaszel i nadmierne wydzielanie śluzu mogą prowadzić do zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej. To z kolei może się przyczyniać się do pogłębienia refluksu żołądkowo-przełykowego. Odbijanie, burczenie w żołądku oraz uczucie dyskomfortu mogą być wynikiem tego procesu.

Ponadto, niektóre leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne, które często stosuje się w przypadku infekcji zatok lub zapalenia gardła, mogą podrażniać błonę śluzową żołądka i pogarszać symptomy refluksu.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.