Jak mam się pozbyć przewlekłego bólu gardła?

Witam, mam 24 lata i od około 2 lat zmagam się z bólem gardła ciągle chodzę do lekarza rodzinnego już w sumie do trzech bo sie jeden przychodzi drugi odchodzi... I ciągle mówi że wszytko jest ok że nic nie widać. Rok temu zaczęła mnie pięć po lewej stronie lekarz zrobił badania kwi i badanie palpacyjne szyi twierdzac że wszytko je ok umówiłam się prywatnie do laryngolog sprawdziła uszy nos gardło za pomocą Lusterka nie wiem jak to badanie się nazywa powiedziała że wszytko jest ok tylko widzi jakby oparzenie i że to refluks,ale jest coraz gorzej piecze mnie to czuje jakby tam coś było boli mnie szyją i żuchwa proszę o poradę.

Redakcja abcZdrowie

Witam, jeśli ból gardła utrzymuje się tak długo, należy wdrożyć diagnostykę. Tropem, którym może Pani pójść jest sugestia laryngologa, podejrzewającego refluks. W takim wypadku badanie laryngologiczne może nie przynieść spodziewanego efektu, a samo leczenie bólu gardła będzie niewystarczające. By sprawdzić hipotezę o refluksie, należy zasięgnąć porady gastrologa, który również może zalecić wykonanie koniecznych badań z krwi oraz wymazu z gardła, a także gastroskopii. Dolegliwości związane z refluksem, wynikają z podrażniania gardła treścią żołądkową wraz z enzymami i kwasem solnym, które to – zamiast wędrować do żołądka, wracają. Zarzucanie treści żołądkowej może być przyczyną zapalenia gardła, krtani, a nawet ucha! O tym, jak poważne mogą być konsekwencje ignorowania refluksu, w artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/objawy-refluksu. Refluksowi często towarzyszą też inne objawy w obrębie jamy ustnej – być może dotychczas nie zwracała Pani na nie uwagi. Są to choćby problemy z próchnicą, zatkany nos, a nawet kaszel. Więcej o mechanizmie działania refluksu żołądkowo-przełykowego w naszym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/ciche-sygnaly-ktore-moga-swiadczyc-o-refluksie-zoladkowo-przelykowym. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.