Jakie badania zrobić przy takim problemie z przełykaniem pokarmów?

Mam problem z przełykaniem pokarmów od kilku miesięcy. Nie czuję żadnego bólu, czy zgagi chodź nalot na języku mam od dłuższego czasu. Chodzi o sam akt przelykania, ponieważ strasznie chomikuje jedzenie w ustach zanim przełknę oraz dodatkowo dużo pokaszluje w trakcie posiłku. Nie wiem czy to podłoże nerwicowe czy faktyczny objaw, ale strasznie mnie to męczy utrudnia jedzenie. Gdzie powinnam to skonsultować i jakie badanie zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Witam, nie wspomniała Pani jakiego rodzaju ma Pani nalot na języku i jaki ma kolor, a może być to istotne. Na przykład biały może świadczyć o kandydozie, z kolei żółty – o obecności bakterii Helicobacter pylori, odpowiedzialnej za niektóre choroby żołądka. Osad w tym kolorze może mieć związek z refluksem. Jeśli jest Pani zainteresowana, to więcej informacji odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zolty-nalot-na-jezyku-przyczyny-choroby-leczenie. Może to być ważny trop w poszukiwaniu przyczyny Pani stanu. Refluks to choroba, polegająca na zarzucaniu treści żołądkowej wraz z kwasem do przełyku, gardła krtani lub jamy ustnej. Rozróżnia się 3 typy refluksu, dające różne objawy: najczęściej spotykany to refluks żołądkowo-przełykowy. Pozostałe to jelitowo-żołądkowy i krtaniowo-gardłowy. Ten ostatni charakteryzuje się przesuwaniem treści żołądkowej do krtani, jamy ustnej, a nawet zatok czy ucha środkowego, dając nietypowe objawy, nie zawsze wiązane z chorobą refluksową. Mam tu na myśli chrypkę i drapanie w gardle, a nawet trudności z przełykaniem pokarmu i wrażenie posiadania ciała obcego w gardle. Więcej atypowych objawów, które powinny zwrócić Pani uwagę pod tym adresem, zachęcam do zapoznania się z nimi: https://portal.abczdrowie.pl/ciche-sygnaly-ktore-moga-swiadczyc-o-refluksie-zoladkowo-przelykowym. Niestety tylko lekarz jest w stanie potwierdzić lub odrzucić tę hipotezę. Zazwyczaj zebrany wywiad wystarcza, by lekarz mógł podejrzewać chorobę refluksową, jednak w przypadku objawów niejednoznacznych, konieczne jest przeprowadzenie pełnej diagnostyki. Na początek należy wykluczyć inne schorzenia i może to zrobić laryngolog (przeprowadzając np. laryngoskopię), w dalszej kolejności warto odwiedzić gastrologa. Istnieje kilka badań, które wykonuje się, by potwierdzić chorobę refluksową, w tym gastrofiberoskopia. Po więcej szczegółów odsyłam pod adres: https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy. Zatem, aby rozpocząć diagnostykę, powinna Pani skontaktować się z lekarzem w przychodni POZ i poinformować go o wszystkich objawach, by jak najszybciej podjąć dalsze kroki. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.