Gdzie mam dalej się udać z takimi objawami?

Witam mam 22 lata, mam stwierdzony refluks do tego od bardzo dawna ścieka mi dużo gęstej wydzieliny z zatok. Mam często mocne zgagi które paliły mnie od brzucha aż po gardło zwłaszcza z prawej strony. Przeszkadza mi bardzo od ponad dwóch tygodniu uczucie zalegania, drapania przy przełykaniu w dołku między obojczykami, tak jakby w przełyku, czasami przy przełykaniu wręcz czuję jakby coś się przesunęło i było jakby w okolicach karku, byłem tydzień temu prywatnie u Pani laryngolog, powiedziała że widać tylko że mam refluks, ale w miejscu w którym pokazałem gdzie mnie kłuję przy przełykaniu, dostałem odpowiedź że nic tam nie ma i że reszta gardła jest w porządku. Czasami mam czkawkę lub rozpieranie jak zjem lub wypije coś i odczuwam to znacznie mocniej właśnie po tej prawej stronie, czasami gdy jem czuję jakby lekki ból w brzuchu. Bardzo proszę o jakąś poradę co to może być lub gdzie dalej się skierować. Bardzo mnie to martwi i męczy. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Przykro nam, że odczuwa Pan takie nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Z opisu towarzyszących objawów, można by wywnioskować, że cierpi Pan na refluks żołądkowo – przełykowy. Choroba ta występuje u wielu ludzi, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.

Refluks można określić jako zespół objawów wywołanych zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku. Prowadzi to do uczucia pieczenia i zgagi w przełyku, a w ostateczności ryzyka uszkodzenia błony śluzowej. Czynnikami wpływającymi na rozwój choroby refluksowej mogą być między innymi: niewłaściwa dieta, otyłość, cukrzyca, ciąża, niewydolność zwieracza przełyku, stosowanie niektórych leków, a także niektóre choroby autoimmunologiczne.

Charakterystycznymi objawami refluksu są: zgaga, puste odbijanie, pieczenie za mostkiem, nadkwasota, ból nadbrzusza, suchy kaszel, ból gardła, a także uczucie cofania się treści żołądkowej.

Dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem gastrologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszych badaniach i leczeniu. Istotne byłoby wykonanie gastroskopii oraz ph–metrii. Taka diagnostyka potwierdziłaby lub wykluczyła dane schorzenie.

Istotnym również była by w takiej sytuacji zmiana nawyków żywieniowych oraz sposobu żywienia. Należałoby spożywać posiłki regularnie i małymi porcjami oraz unikać potraw tłustych i smażonych.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

https://portal.abczdrowie.pl/jak-pokonac-refluks-zoladka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.