Co robić z takimi objawami ze strony żołądka?

Witam, mam refluks, jak trzymam dietę jest ok. czasem jak coś zjem smażonego, niedozwolonego dla mnie albo się przejem to mam objawy:ból w dołku, czuję dyskomfort (brzuch mnie nie boli) i zgagi nie mam, zazwyczaj to dyskomfort w dolku i uczucie, że wszystko mi "stoi" w gardle, takie przejedzenie i uczucie niestrawności. Chciałabym spróbować wodę zuber - trawienie, tylko nie wiem jak to stosować, ile dziennie, przez jaki okres zastosować sobie taką kuracje? Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam Panią serdecznie!

Dziękuję za nadesłane pytanie. Refluks żołądkowo-przełykowy (GERD) to zespół objawów towarzyszących zarzucaniu treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Jest to zaburzenie przewlekłe, w leczeniu którego – jak sama Pani zaobserwowała – bardzo ważne jest przestrzeganie odpowiednio dobranej diety.

Wspomagająco może Pani zastosować kurację wodą leczniczą „Zuber (trawienie)”. Ze względu na swoje właściwości alkalizujące jest to woda zalecana przede wszystkim osobom z problemami żołądkowo-trawiennymi (nadkwasota, choroba refluksowa, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy). Jej działanie w przypadku zgagi i nadkwasoty polega na zobojętnianiu kwasu żołądkowego i hamowaniu jego wydzielania.

Należy jednak pamiętać, że woda ta zawiera bardzo duże ilości minerałów, dlatego nie można jej stosować ciągle i bez ograniczeń. Producent podaje następujące zalecenia:

- zaleca się pić na czczo i 30- 45 minut przed posiłkiem, najlepiej 3 razy dziennie po pół szklanki

- jednorazowa dawka nie powinna przekraczać 200 – 250 ml

- wodę można stosować bez rozcieńczania, a w przypadku w leczeniu nieżytów nadkwaśnych w rozcieńczeniu 1:1

- godzinę przed piciem wody nie należy spożywać surowych owoców i warzyw.

Kuracja wodą leczniczą nie powinna trwać dłużej niż 4-6 tygodni. Powyższe zasady dotyczą stosowania wody profilaktycznie i bez konsultacji z lekarzem. Sugeruję jednak rozmowę z lekarzem (gastrologiem, internistą lub lekarzem rodzinnym), który na podstawie wywiadu (choroby współistniejące, przyjmowane leki itd.) i wyników badań określi, czy nie ma przeciwwskazań do zastosowania tej kuracji w Pani przypadku.

Więcej na temat choroby refleksowej może Pani przeczytać w naszym serwisie, np. pod linkami:

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

https://portal.abczdrowie.pl/zgaga

https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-chorobie-refluksowej

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.