Jak rozumieć ten wynik gastroskopii u 30-latki?

Dzień dobry. Przedwczoraj miałam wykonane badanie gastroskopii. Rozpoznanie refluksowe zapalenie żołądka. Test na helicobacter pylori ujemny. Od tamtej pory w ciągu dnia odczuwam pieczenie w brzuchu co mnie niepokoi. Za 3 tygodnie będę miała także wyniki badania histopatologicznego. Lek, który mam brać to proursan w dawce 2x1. Dziękuje za odpowiedzi. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Na podstawie opisu badania gastroskopii, prawdopodobnie stwierdza się chorobę refluksową żołądka. Jest to częste schorzenie występujące głównie wśród osób dorosłych.

Refluks żołądkowo - przełykowy jest zespołem objawów wynikających z zarzucania treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Najważniejszą przyczyną tej przypadłości może być niedomykanie się dolnego zwieracza żołądka. W przypadku ograniczonej czynności skurczowej zwieracza, treść pokarmowa może cofać się do przełyku.

Choroba refluksowa często jest obecna w czasie ciąży lub pod wpływem przyjmowania niektórych leków. Czynniki, które mogą dodatkowo potęgować to schorzenie to: otyłość, podjadanie między posiłkami, picie alkoholu oraz niewłaściwa dieta oparta na potrawach ciężkostrawnych.

Najczęstszymi objawami refluksu są: zgaga, ból za mostkiem, pieczenie w przełyku, przewlekły kaszel, charakterystyczny zapach z ust, trudności w przełykaniu oraz zapalenie krtani.

Zalecamy kontrolną wizytę u lekarza gastrologa, aby na podstawie wyniku histopatologicznego wskazał właściwy kierunek leczenie tej przypadłości.

Bardzo istotna w tym wypadku jest dieta, polegającym na częstym spożywaniu posiłków małymi porcjami. Należałoby również unikać podjadania przed snem oraz spożywania potraw pikantnych i ciężkostrawnych.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-pokonac-refluks-zoladka

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.