Czy to oznacza, że mam refluks?

Dzień dobry. 2 miesiące temu, miałam bardzo duże nudności, jednak do wymiotów musiałam się bardzo zmusić. (mogła być to wirusowka, ponieważ moja współlokatorka wymiotowała tego samego dnia) Następnie wymioty powtarzały się co kilka dni, czasem codziennie przez ponad 2 tyg. Poprawiło się po leku "helicid". Na gastroskopii wyszło, że mam helicobacter oraz powiększony wpust, wszystko inne w normie. Czy możliwe, że od zmuszania się do wymiotów mam teraz powiększony wpust? Czy to oznacza, że mam refluks? Jedyne objawy jakie mogłabym podłączyć pod to, to odbijanie. (żadnych bólów, pieczenia, zgagi)
KOBIETA, 22 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Problem, który Pani opisuje może być związany z zaburzeniami górnego odcinka przewodu pokarmowego. Prawidłowo, że wykonano już badanie endoskopowe, które mogłoby wskazać przyczynę wskazanych dolegliwości.

Sama obecność bakterii Helicobacter pylori, jak i powiększenie wpustu żołądka mogłyby wywoływać odczuwanie nudności, czy odbijanie. Istnieje więc przypuszczenie, że rozwinęła się u Pani choroba refluksowa.

Do głównych objawów takiej przypadłości, można by zaliczyć: odbijanie, odczuwanie bólu i dyskomfortu w klatce piersiowej, zgagę, chrypkę i przewlekły kaszel, a także uczucie cofania się treści pokarmowej.

Ostateczną diagnozę powinien postawić wyłącznie lekarz gastrolog na podstawie przeprowadzonej diagnostyki, jak i badania przedmiotowego będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-pokonac-refluks-zoladka

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.