Co może być przyczyną takiego stanu w przełyku?

Dzień dobry od dwóch dni pojawił mi się problem a mianowicie strzelanie w gardle przy przełykaniu tak jakby pod żuchwą Nie wiem czym to może być spowodowane ewentualnie Jakie badania wykonać. Nie doznałem żadnych urazów. Miałem zdiagnozowane chorobę refluksową oraz wykonane Kilka miesięcy temu rentgen przełyku i nie było na nim nieprawidłowości Co może być przyczyną takiego stanu ewentualnie co mógłbym zrobić by pozbyć się chrupania? Jest to uczucie tak jakby się chrząstki o siebie ocierały. Czy może to być spowodowane dużym stresem? Czy jest to groźne?
MĘŻCZYZNA, 35 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Opisane przez Pana objawy, takie jak strzelanie w gardle przy przełykaniu i uczucie, jakby chrząstki ocierały się o siebie, mogą być dość nieprzyjemne. Zrozumiałe jest Pana zaniepokojenie tym stanem.

W kontekście wspomnianej przez Pana diagnozie choroby refluksowej, istnieje możliwość, że te objawy mogą być z nią powiązane, chociaż to, co Pan opisuje, wydaje się być dość nietypowe dla samego refluksu. Refluks żołądkowo-przełykowy może prowadzić do różnorodnych symptomów, w tym nieprzyjemnych doznań w okolicy gardła, ale strzelanie pod żuchwą jest mniej typowym objawem.

Stres, o którym Pan wspomniał, może również mieć wpływ na różne dolegliwości, w tym związane z układem pokarmowym i mięśniami gardła, trudno jednak stwierdzić bezpośredni związek między stresem a strzelaniem w gardle.

Biorąc pod uwagę Pana obawy oraz fakt, że objawy są nowe i potencjalnie niepokojące, sugeruję konsultację z lekarzem. Dobrym kierunkiem może być wizyta u lekarza rodzinnego, który na podstawie dokładnego wywiadu medycznego oceni, jakie kroki należy podjąć dalej. Może okazać się pomocna dalsza diagnostyka i wizyta u laryngologa (specjalizującego się w problemach z gardłem), który może dokładnie zbadać tę okolicę, na przykład za pomocą laryngoskopii i ocenić stan gardła, strun głosowych i otaczających struktur.

Jeśli potwierdzi się podejrzenie, że opisane dolegliwości mogą być związane z chorobą refluksową, możliwe, że gastroenterolog również będzie w stanie pomóc, potencjalnie sugerując dalsze badania lub dostosowanie leczenia refluksu.

W tej chwili warto również zwrócić uwagę na dietę oraz unikać czynników, które mogą nasilać refluks, jak ciężkie, tłuste posiłki czy leżenie bezpośrednio po jedzeniu.

Proponuję też przeczytanie kilku informacji na tematy, o których mowa:

https://portal.abczdrowie.pl/przeskakiwanie-zuchwy

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-chorob-zuchwy-choroby-diagnostyka-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

https://portal.abczdrowie.pl/ciche-sygnaly-ktore-moga-swiadczyc-o-refluksie-zoladkowo-przelykowym

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-stresowy

Mam nadzieję, że wizyta u specjalisty pomoże szybko zdiagnozować przyczynę Pana dolegliwości i otrzyma Pan odpowiednie leczenie, które przyniesie ulgę.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.