Czy miałam torbiel zęba?

Witam, około 3 lat temu miałem robionego zęba dwójkę z którego po nieprawidłowym leczeniu zrobiła mi się przetoka ropna na podniebieniu, inny lekarz naciął ropie i otworzył ząb, przeczyścił i zostawił otwarty, z otwartym zębem chodziłem aż do teraz, 4 dni temu zaczęła boleć mnie jedynka, po udaniu się do dentysty i zrobieniu zdjęcia okazało się że jest stan zapalny który przeszedł z tej niewyleczonej do końca dwójki, jako że mój dentysta był zamknięty, dentystka przeczyściła ząb i dała do zęba antybiotyk lekarstwo do wizyty u mojego dentysty którego mam za kilka dni, teraz pytanie, naczytałem się w internecie o różnych zapaleniach i torbielach, czy torbiel to to samo co ropa? Czy na takim zdjęciu w gabinecie dentystka od razu zauważyła by że jest torbiel? Oba zęby są do leczenia kanałowego tak powiedziała dentystka, więc chyba torbiela tam nie było? Proszę o odpowiedź z góry dziękuję

Na podstawie zdjęć RTG można jedynie stwierdzić zmianę zapalną, torbiel jest określeniem histologicznym i można ocenić dopiero po wysłaniu wycinka do badania. Bez względu na rodzaj zmiany zęby wymagają dokładnej diagnostyki w postaci tomografii komputerowej oraz leczenie endodontycznego na jednej wizycie z użyciem mikroskopu. Tylko takie działanie daje możliwość oczyszczenia kanałow z bakterii i umożliwi organizmowi gojenie tkanek.