Co robić po wypadnięciu opatrunku z zęba?

Witam. Około miesiace temu byłem z wizyta u dentysty. Okazało sie ze zab jest do leczenia kanałowego. Dentystka zalozyla mi opatrunek z trucizna. Dzisiaj, podczas jedzenia opatrunek wypadl mi z zeba. Czy moge chodzic bez opatrunku, czy jest to niebezpieczne? Czy moze dostac sie zakarzenie? Co zrobic?

Dzień dobry,
przede wszystkim po zatruciu zęba powinno się w ciągu tygodnia lub dwóch kontynuować leczenie u dentysty. Teraz, tyle tygodni po założeniu trucizny mógł wytworzyć się stan zapalny w kości otaczającej korzeń. W żadnym wypadku nie powinien Pan chodzić bez opatrunku. Przez otwarty ubytek w koronie zęba, bakterie mogą przedostać się w głąb organizmu i wywołać zakażenie. Urszula Jarosz

Po założeniu opatrunku tymczasowego zwyczajowo po 1-2 tygodniach kontynuuje się leczenie endodontyczne. Ząb bez opatrunku jest narażony na niebezpieczne powikłania - wchłanianie się bakterii i potencjalną infekcję, czyli zakażenie wewnątrz zęba, z tego względu absolutnie ząb nie powinien być go pozbawiony. Proszę udać się do stomatologa i zgłosić mu problem.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
facebook.com/badzbystry