Czy mogę być w ciąży pół roku po urodzeniu?

Witam, Mam 26 lat, pół roku temu urodziłam dziecko przez cięcie cesarskie. Od 3 miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne, teraz będzie już 4 opakowanie. Biorę już 8 tabletkę z blistra i mam uczucie ciągnięcia w dole brzucha tak jakby na okres, czasami jest mi niedobrze i mam dziwne uczucie w piersiach (nie karmie wogole piersią). Raz spóźniłam się z tabletka o 8 godzin (tabletki Ovulastan) a raz wydaje mi się że miałam bardzo luźny stolec (biorę tabletki rano o 8:00). Czy mogę być w ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli nie karmi Pani piersią, to powrót płodności jest jak najbardziej możliwy, choć proszę pamiętać, że prawidłowe zażywanie pigułek antykoncepcyjnych daje skuteczność rzędu ponad 99%. Oznacza to, że ryzyko zapłodnienia w tym wypadku jest znikome, ale nie sposób go całkowicie wykluczyć.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-wskaznik-pearla.

Zarówno jednorazowe pojawienie się luźnego stolca, jak i opóźnienie w przyjęciu tabletki dwuskładnikowej krótsze niż 12 godzin nie skutkuje zmniejszeniem ochrony. Natomiast dolegliwości, które Pani opisuje mogą by symptomatyczne dla ciąży, dlatego na wszelki wypadek wato wykonać test ciążowy.

Ponieważ jednak zapłodnienie wydaje się w tym wypadku mało prawdopodobne, to sugeruję, by zgłosiła się Pani do ginekologa. Tkliwość piersi, mdłości – to mogą być objawy zaburzeń hormonalnych, niewykluczone, że spowodowane zażywaną antykoncepcją. Może się okazać, że konieczna jest zmiana pigułek na inne po uprzednich badaniach hormonalnych (warto oznaczyć między innymi prolaktynę).

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszona-prolaktyna-funkcje-normy-przyczyny-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.