Witam!
Łupież Gilberta jest chorobą, której rozpoznanie w większości przypadków nie nastręcza trudności - wystarczy samo oglądanie zmian. Zmiany w tej jednostce są bardzo charakterystyczne, rzeczywiście po 4 tygodniach same ustępują i bardzo rzadko mają tendencje do nawracania.
W takich niejasnych przypadkach rozstrzygającym badaniem powinna być biopsja z badaniem histopatologicznym. Na przykład pityriasis lichenoides chronica - najczęściej występuje u mężczyzn, głównie na tułowiu, przebiega z wysiewem licznych drobnogrudkowych zmian na tułowiu. Początkowo są barwy jasnoróżowej lub czerwonej, a z czasem przybierają barwę czerwonobrązową, ulegają spłaszczaniu i złuszczaniu. Charakterystyczne jest tutaj badanie hist-pat, w którym obserwuje się uszkodzenie drobnych naczyń, z naciekami wokół nich. Jednostkę tę należy różnicować m.in. właśnie z łupieżem różowatym.
Rozpoznanie można postawić jedynie po osobistym, dokładnym badaniu klinicznym - dlatego proponuję kolejną konsultację dermatologiczną, np. w przychodni przy Klinice Dermatologii, gdzie w razie potrzeby będzie można powtórzyć badanie hist-pat.
Serdecznie pozdrawiam!