Czy mogę czuć się chroniona przed Covid?

Szanowni Państwo, Mam 70 lat, jestem po 2. dawce szczepienia pfizer. Wykonałam poniższy wynik, aby się upewnić, czy jestem chroniona. Dodam, że 6 lat przeszłam leczenie onkologiczne (chemio i radioterapia z powodu nowotworu piersi, co mogło wpłynąć na moją odporność). PYTANIE: Czy mogę już spokojnie wychodzić, spotykać się z ludźmi? Wynik: Koronawirus SARS-COV-2, przeciwciała nieutralizujące anty-S, ilościowo (ICD-9: V98). SARS-COV-2 Trimeryczne S IgG [BAU/ml] >2080,0 BAU/ml Legenda: wynik ujemny (niereaktywny)<33,8 BAU/ml wynik dodatni (reaktywny)> 33,8 BAU/ml Oznaczone przeciwciała przeciwko białku szczytowemu S (anty-S, ang. spike) powstają po kontakcie z wirusem SARS-COV-2, jak również po szczepieniu przeciw COVID-19. Badanie wykonano metodą CLIA na aparacie Liaison firmy Diasorin. Uwaga: zmiana generacji testu. Badanie wykonano w diagnostyce. Pozdrawiam serdecznie,

Wynik badania pokazuje wysoki poziom p-ciał, które działają neutralizująco na wirusa. Na oporność składa się też tzw. odporność komórkowa. Nie wiadomo dokładnie jak długo utrzymuje się odporność po szczepieniu. Tak więc ma pan wysoki poziom p-ciał. Na razie na podstawie obserwacji przyjmuje się, że odporność utrzymuje się ok roku. Szczególnie w różnym wieku i w różnych sytuacjach klinicznych odporność może być różna. Może się pan jednak czuć w miarę bezpiecznie, normalnie żyć ale i stosować się do aktualnych przepisów sanitarnych.