Czy mogę jeszcze dostać miesiączkę bez pomocy lekarza?

Witam, mam 14 lat. Anoreksja trwała ok. roku, a okresu nie mam już rok i dwa miesiące. Mam 159 cm wzrostu, ważę aktualnie 49 kg. W najgorszym momencie ważyłam 34 kg. Jak widać przytyłam, teraz jem wszystko (nie zawracam aż takiej uwagi na jedzenie, nie liczę kcal - po prostu staram się żyć w miarę normalnie). Mama straszy mnie, że nie dostanę już nigdy okresu. Jednak jakieś 3 miesiące temu pojawił mi się śluz (przejrzysto-kremowa wydzielina), który przez anoreksję również zniknął. Od jakiegoś miesiąca czasem pobolewa mnie brzuch (na dole) i bolą piersi (tak jak zawsze przed okresem, może po prostu rosną, bo przez anoreksją byłam całkiem płaska). Czy to znaczy, że mogę jeszcze dostać miesiączkę bez pomocy lekarza (bez brania hormonów)? Jeśli nie, to jak porozmawiać o tym z mamą? I co ginekolog będzie mi „robił” na wizycie (pierwszy raz tam pójdę)? Proszę o odpowiedź, bo strasznie mnie to martwi.

Witam serdecznie,

Powrót prawidłowych cykli miesiączkowych następuje po odzyskaniu prawidłowej masy ciała, zazwyczaj powyżej 50 kg. Wyrównanie zaburzeń hormonalnych może jednak zająć kilka miesięcy.
Spróbuj przytyć jeszcze 1-2 kg. Jeśli mimo to w ciągu następnych 3 miesięcy nie będzie miesiączki, a wcześniej miesiączkowałaś regularnie, to wskazana jest wizyta u ginekologa.
Ginekolog na pewno najpierw porozmawia z Tobą w obecności mamy i powie, jak będzie wyglądała wizyta.

Z pozdrowieniami