Czy to znak, że niedługo powróci mi okres?

Dzień dobry, ostatnią miesiączkę miałam rok temu (dokładnie 25 sierpnia), od tamtej pory ani razu (podejrzewam, że przez odchudzanie, anoreksję i bardzo małą ilość jedzenia). Mam też sporą niedowagę, ale staram się przytyć (mam już o ok. 4 kg więcej). Miesiąc temu zdałam sobie sprawę, że jeżeli nie wezmę tego w swoje ręce i nie przytyję, to może w przyszłości nie będę mieć dzieci. I już od miesiąca jem więcej, przede wszystkim więcej tłuszczy, orzechów i przełamałam się do słodyczy (bez tego nie umiem przytyć).

Około 3-4 dni temu zauważyłam na majtkach przezroczystą wydzielinę, jak zaschła była biało-żółta (pamiętam, że miałam takie coś na ok. 9 miesięcy przed pierwszą miesiączką). Oprócz tego, gdy zwiększyłam ilość tłuszczy, zaczęły wychodzić mi pryszcze (czy to znaczy, że hormony zaczynają pracować, bo po roku anoreksji to chyba w ogóle nie pracowały...?). Mam jeszcze bóle w podbrzuszu. Czy to znaczy, że niedługo powróci mi okres?

Poniżej zamieszczam mój przykładowy jadłospis. Czy przy nim powróci mi okres? - śniadanie: 4 kromki razowego chleba, grubo posmarowane masłem, z białym serem (półtłustym) i pomidorem (całym), kawa zbożowa na mleku 2 proc. (tylko takie jest u mnie w domu); - II śniadanie: jogurt naturalny 180 g, z dwoma garściami orzechów (mieszanki), małą garścią rodzynek, garścią pestek słonecznika, duża gruszka, pasek gorzkiej czekolady, pasek mlecznej; - obiad: ok. 3/4 woreczka kaszy jęczmiennej, spora pierś z kurczaka, smażona na maśle (z przyprawami), surówka porowa; - deser: duży kubek galaretki z brzoskwiniami z puszki (byłam bardzo najedzona, a mama powiedziała, że galaretka zmniejsza to uczucie i pobudza apetyt), później jeszcze spora garść nerkowców (do pochrupania podczas czytania książki); - podwieczorek: duży pączek z adwokatem i lukrem (lub ekler), duża kiść winogron, garść paluszków z sezamem; - kolacja: jajecznica z 2 jaj, na sporej ilości masła, spora grahamka (i może jeszcze jedna kromka razowca) z masłem i szynką drobiową z pieczarkami (moja ulubiona), pomidor po kolacji: pudding waniliowy z sosem malinowym, kilka ciastek francuskich (25 proc. masła) i może jeszcze jakieś orzeszki.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

jeśli do zatrzymania miesiączkowania doszło w czasie odchudzania, to najprawdopodobniej jest to przyczyna zaburzeń cyklu. Warto jednak skonsultować się z ginekologiem, aby wykluczyć inne przyczyny.

Utrata miesiączki, niska masa ciała spowodowana przez celowe odchudzanie to jedne z objawów anoreksji. W tej sytuacji polecam Ci konsultację u lekarza psychiatry w celu diagnostyki i dalszych zaleceń, np. w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.

Anoreksja to groźne w skutkach zaburzenie, jeśli masz objawy anoreksji, musisz porozmawiać o tym z mamą i zgłosić się do lekarza psychiatry.
Zbyt gwałtowne wyrównywanie wagi też jest niekorzystne dla zdrowia.

Powrót do prawidłowych cykli hormonalnych może potrwać kilka miesięcy. Odzyskasz miesiączkę wtedy, gdy Twoja waga wróci do normy. Jeśli masz problemy skórne, mogą być one powikłaniem anoreksji.

Leczenie anoreksji to nie tylko odpowiednia dieta, ale przede wszyskim - psychoterapia.

Koniecznie przeczytaj informacje dostępne poniżej:
http://portal.abczdrowie.pl/objawy-anoreksji
http://portal.abczdrowie.pl/anoreksja-jak-rozpoznac-objawy
http://portal.abczdrowie.pl/skutki-anoreksji
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-anoreksji

Z pozdrowieniami