Jak odzyskać okres za pomocą diety?

Mam problem, mam 15 lat, ważę 48 kg, ale tylko dlatego, że dużo schudłam. Kiedyś ważyłam 61 kg, a wspomnę że mój wzrost to ok. 168 cm. Chciałabym ustabilizować swoją wagę, jednak trochę mi trudno, zwłaszcza, że zbliżają się święta, a ja nie chcę przytyć, jednak nie zamierzam sobie niczego żałować. Przez moje odchudzanie straciłam okres, jednak potem ginekolog przepisał mi tabletki hormonalne, po których okres powrócił. Jednak przez moją głupotę chyba znowu go stracę, ponieważ powinnam dostać dzisiaj miesiączki, a jeszcze się nie pojawiła, a zaczęłam sobie organizować tak jakby weekendy wolne od diety, w których jadłam wszystko, co chciałam, a potem przez cały tydzień starałam się jeść jak najmniej, ok. 800 kcal, nawet czasem mniej i to chyba przez to. Co zrobić by ustabilizować wagę, odzyskać okres i jeść w miarę normalnie? Proszę o pomoc ;)

Witaj!

Przede wszystkim powinnaś przestać stosować dietę 800 kcal. Takie restrykcyjne ograniczanie kalorii może przynieść jedynie szkody dla zdrowia, ale również efekt jojo. Szczupła sylwetka nie zostanie utrzymana w ten sposób, a wręcz odwrotnie po pewnym czasie będziesz przybierać na masie ciała, kiedy tylko zjesz jakiś nadprogramowy posiłek. Musisz wiedzieć, że już dieta 1200 kcal i poniżej może być stosowana tylko pod ścisłą kontrolą dietetyka, w przeciwnym razie może dojść do niedoborów pokarmowych i w konsekwencji np. utraty miesiączki, pogorszenia stanu skóry, paznokci, włosów i innych poważniejszych skutków.
W tym momencie najrozsądniej będzie udać się z rodzicem do dietetyka, który po dokładnym przeanalizowaniu twojej obecnej i dawnej diety, a także innych czynników będzie mógł Ci pomóc.
Twoja masa ciała jest prawidłowa, dlatego dalsze odchudzanie może być niekorzystne. Przed wizytą u dietetyka zapoznaj się z zasadami prawidłowego żywienia i spróbuj je powoli wprowadzać w swoje życie http://portal.abczdrowie.pl/podstawowe-zasady-zdrowego-odchudzania

Pozdrawiam serdecznie,
mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna