Odpowiednia waga - w stosunku do wieku i wzrostu

Mam 13 lat. Źle czuję się w swoim ciele. Ważę 60 kg, a mierzę 165. W mojej klasie są same szczupłe dziewczyny, czuję się przy nich taka gruba. Większość osób mówi mi, że nie jestem za gruba, ani za chda, ale ja chciałabym schudnąć chociaż 5 kg. Od 1 lutego stosuję dietę "1000 kcal". Nie wiem czy jest ona dobra, nie wiem także co robić po pierwszym miesiącu? I czy moja waga jest odpowiednia? Jakie są ćwiczenia na brzuch i uda? Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję :)

13 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych, które są właściwym miernikiem oceniającym masę ciała i wzrost nie powinnaś mieć powodów do niepokoju. Zarówno bowiem Twoja masa ciała jak i wzrost oscylują około 90 centyla. Oznacza to, że choć statystycznie ważysz więcej, niż inne dziewczynki w Twoim wieku, to jesteś również zdecydowanie od nich wyższa. Wartości masy ciała i wzrostu są natomiast do siebie proporcjonalne, co oznacza że rozwijasz się prawidłowo i harmonijnie. Nie powinnaś się zatem odchudzać! Pamiętaj, że odchudzanie w okresie intensywnego wzrostu, rozwoju i dojrzewania może prowadzić do licznych zaburzeń. Właśnie dlatego odchudzanie u dzieci i młodzieży jest przeciwwskazane.