Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych Twoja waga oscyluje około 75 centyla, zaś wzrost około 90 centyla. Oznacza to, że jesteś zarówno wyższa jak i ważysz więcej niż inne dziewczynki w Twoim wieku. Te wartości są jednak odpowiednio do siebie proporcjonalne, co oznacza, że rozwijasz się prawidłowo i harmonijnie! Nie powinnaś mieć zatem powodów do niepokoju!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jestem gruba? Jak mam schudnąć?

Witam! Mam 10 lat, ważę 35 kg, wzrostu mam 134. Moja mama uwaza, że jestem za gruba . Własnie chcę się zapytać, czy jestem za gruba?
10 LAT ponad rok temu

Witam,

Według siatek centylowych dla BMI Twoja masa ciała wskazuje na nadwagę. Jednak jesteś w wieku dojrzewania i aktywnego wzrostu, dlatego nie powinnaś stsować diet odchudzających na własną rękę. Powinnaś poprosić mamę, o wspólną wizytę u dietetyka, który ułoży dla Ciebie odpowiednia dietę i nauczy jak zdrowo się odżywiać.

Dodatkowo już od teraz możesz wdrożyć nowe zasady do Twojego stylu życia. Nie odchudzaj się, ale zmień nawyki żywieniowe na zdrowe. Proponuję, abyś zaczęła dbać o sylwetkę za pomocą zdrowego żywienia i sportu. Powinnaś nauczyć się zdrowych zasad żywienia i wprowadzić je w życie. Zdrowe produkty powinno na dobre zagościć w Twoim jadłospisie.

Najczęstszym z błędów jest nieregularne spożywanie posiłków. Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Wydaje się to dużo, jednak badania wykazały, że jedząc 2-3 posiłki dziennie spożywasz znacznie więcej kalorii, a w jednym posiłku możesz nawet dostarczyć 70% dziennej racji pokarmowej. W tym momencie organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością pożywienia i nie przyswaja składników odżywczych tylko zamienia je w tłuszcz. Warto więc sięgać po pożywienie częściej, ale w mniejszych ilościach.
Posiłki powinny być lekkie i małe objętościowo. Śniadanie powinno być głównym i najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.

Nie powinniśmy najadać się, ale wstawać od stołu z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli. Dzięki temu sygnał o sytości szybciej dotrze do mózgu, a Ty zjesz mniej.

Unikaj takich produktów jak: fast foody, słone przekąski, chipsy, słodycze, słodkie bułki, ciasta, ciasteczka oraz gotowe dania. Można je zastąpić: galaretką z owocami, kisielem, batonem z ziarnami i owocami.

Produkty nie powinny być smażone, ale gotowane na parze, pieczone lub duszone. Najlepiej, aby posiłki były urozmaicone, dzięki temu nie znudzą się, a organizm będzie otrzymywał wszystkie niezbędne składniki.

Pij przynajmniej 2 l wody niegazowanej i niesmakowej dziennie. Unikaj słodkich i gazowanych napojów.

Więcej dowiesz się z artykułu http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki

Nie zapominaj o aktywności fizycznej. Ćwicz minimum 30 minut codziennie. Wykonuj ćwiczenia zarówno na wszystkie partie ciała jak i na określone, z których chcesz pozbyć się tkanki tłuszczowej. Przykładowe zestawy ćwiczeń znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy jestem gruba? Mam 13 lat

Cześć jestem Aga. Uważam, że jestem gruba. Mam 162 cm wzrostu, ważę 54 kg i mam 13 lat. Denerwuje mnie mój brzuch i nogi. Chciałabym schudnąć 5 kg. Czy mam nadwagę ? Dlaczego ciągle mam wrażenie, że jestem gruba? Proszę o pomoc !!! :)
KOBIETA, 13 LAT ponad rok temu

Agnieszko.

Twoja masa ciała jest prawidłowa i mieści się z zakresie normy. Nie masz nadwagi i nie powinnaś się odchudzać. Jeśli nie chcesz sobie zaszkodzić, a przeciwnie wspomagać swój organizm w okresie dojrzewania, powinnaś odżywiać się zdrowo i uprawiać regularną aktywność fizyczną. Brzmi to banalnie, ale to najlepszy sposób na zgrabną sylwetkę, dobre zdrowie i samopoczucie.

Spróbuj z kimś porozmawiać na temat swojej wagi np. mamą, przyjaciółką, czy nauczycielem w szkole, czyli z kimś, kto pomoże Ci obiektywnie spojrzeć na siebie. Nastolatki w tym wieku bardzo krytycznie patrzą na swoje, zmieniające się pod wpływem hormonów ciało, co może skończyć się różnymi zaburzeniami niebezpiecznymi dla zdrowia.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty