Obliczanie prawidłowej wagi u nastolatki

Mam 14 lat i mam 169 cm wzrostu i ważę 69 kilo. Nie widać po mnie tego za bardzo, ale chciałabym zgubić kilka kilogramów. Jak mam to zrobić czy mam nadwagę ????

14 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych masa Twojego ciała oscyluje około 97 centyla, zaś wzrost około 90 centyla. Oznacza to, że rzeczywiście masa Twojego ciała jest zdecydowanie wyższa, niż średnia masa innych dziewczynek w Twoim wieku. Jesteś jednak również statystycznie wyższa. Oznacza to, że wartość masy ciała i wzrostu są do siebie proporcjonalne, co znaczy, ze rozwijasz się harmonijnie. Jeżeli jednak masz wątpliwości, czy rozwijasz się prawidłowo, skonsultuj się ze specjalistą pediatrą, który Cię zbada i wieloaspektowo oceni Twój stan zdrowia i rozwój.