Dieta nastolatków - zasady

Witam. Mam 16 lat, 165 wzrostu oraz ważę 64 kg. Wiem, że to sporo za dużo. Od pewnego czasu się odchudzam. W pół roku schudłam ok. 10 kg. Jednak jakiś czas temu moja waga stanęła w miejscu. Dużo ćwiczę: trenuję siatkówkę oraz tańczę "dancehall", w okresie wiosennym biegam. Nie jem więcej, niż 1000 kcal dziennie. Ile powinnam jeszcze schudnąć? Jak to osiągnąć? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 16 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy serdecznie!

Wskaźnik BMI obliczony dla podanych przez Ciebie aktualnych wartości masy ciała i wzrostu wynosi 23,5 (norma znajduje się w granicach 19-24,5). Oznacza to, że Twoja masa ciała jest prawidłowa. Nie powinnaś zatem dalej się już odchudzać. Tym bardziej, że dieta 1000 kcal stosowana u młodzieży w Twoim wieku może niekorzystnie odbić się na zdrowiu. Powinnaś raczej zastosować zasady zdrowego odżywiania, które prezentuje piramida zdrowego żywienia. Dobrze, że pamiętasz też o regularnej aktywności fizycznej.

A propos Twojego pytania pamiętaj, że odchudzanie nie jest jednostajnym procesem. Wiąże się raczej z okresami utraty masy ciała i okresami kiedy waga "stoi w miejscu". Nie oznacza to jednak, że należy zmieniać zasady odchudzania na bardziej radykalne. Wystarczy być cierpliwym.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jaka dieta i które ćwiczenia dla nastolatków?

Dzień dobry, ogólnie nie narzekam bardzo na swoją figurę, lecz zebrało mi się na brzuchu trochę tłuszczyku i moje uda są zdecydowanie za grube! Mamy zimę i chciałabym popracować jakoś nad swoim ciałem, by na wiosnę być szczuplejsza;) Proszę o rady odnośnie do żywienia i ćwiczeń. Wzrost: 165 cm, waga: 52,5 kg, wiek: 15 lat.
ponad rok temu

Witam serdecznie,
cieszę się, że postanowiłaś popracować nad swoją sylwetką, zamiast spędzać zimę przed telewizorem:-)
Jednak Twoja masa ciała jest idealna i nie potrzebujesz specjalnej diety, poza oczywiście zdrową i racjonalną dietą, która będzie wspomagać rozwój Twojego organizmu.
Jako wzorzec diety polecam Ci piramidę żywienia:
https://zywienie.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki
Polecam także lekturę artykułów na temat zdrowego odżywiania w serwisie www.abczdrowie.pl:
http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-odzywianie
Uda i brzuch możesz wyszczuplić za pomocą ćwiczeń, znajdziesz ja na stronie www.abccwiczenia.pl
Może zapiszesz się na basen, taniec, zajęcia fitness - ćwiczenia w grupie są bardziej motywujące.
Możesz ćwiczyć w domu według ćwiczeń z płyty - czasem dodawane są do czasopism.
Tutaj znajdziesz dodatkowe porady:
http://portal.abczdrowie.pl/sposob-na-szczuple-uda
http://portal.abczdrowie.pl/jak-wyszczuplic-biodra
http://portal.abczdrowie.pl/sposob-na-plaski-brzuch
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Zdrowa dieta i zasady prawidłowego odchudzania

Dzień dobry! Mam 55 lat, okres menopauzy, niedoczynność tarczycy. Moja waga 85 kg, wzrost 165. Wyniki mam w miarę dobre, biorę lek na niedoczynność i mam trochę za duży cholesterol 240, który systematycznie spada, miałam ponad 300. Zmniejszył się gdy zaczęłam brać lek na niedoczynność tarczycy Eutyrox 88. Jednak czuję się jak napompowana i nie mogę zrzucić ani kilograma, chociaż mało jem. Moje menu: śniadanie - jogurt z błonnikiem, później jakaś kanapka, banan, 2 szkl. wody, jabłka. Obiad: parę ziemniaków - suchych, surówka, mięsko chude ugotowane na parze, woda, jakiś owoc. Kolacja - coś lekkiego i znowu parę szklanek wody. Przytyłam przy tej tarczycy i menopauzie. Tarczyca się unormowała, waga nie. Proszę o pomoc, chciałabym schudnąć chociaż 10 kg do 10 września, czyli przez 2 miesiące. Proszę o poradę. Grażyna

KOBIETA, 55 LAT ponad rok temu

Droga Grażyno! Na początek musisz powtórzyć badania hormonów tarczycy. Wykonaj oznaczenie T4 oraz TSH. Zakres wartości prawidłowych tych hormonów jest dość szeroki i nie zawsze wartość prawidłowa jest optymalna dla organizmu. Porozmawiaj z lekarzem i być może zaleci zwiększenie w niewielkim stopniu dawki leku. Jeżeli chodzi o proces chudnięcia, to musisz przede wszystkim wprowadzić odpowiednią dietę oraz zwiększyć aktywność fizyczną. Jeżeli chodzi o dietę to staraj się jeść regularnie 5 posiłków dziennie o małej objętości. Dzięki temu organizm zacznie spalać nadmiar tkanki tłuszczowej a nie odkładać. W ciągu dnia spożywaj około 1500kcal nie mniej, bowiem wtedy organizm przejdzie w stan "uśpienia" i będzie odkładał energię na gorsze czasy. Śniadanie spożywaj w ciągu 30 minut od wstania z łóżka, a kolację na 2 godziny przed snem. W ciągu dnia pij wodę wysokozmineralizowaną (np. Muszyna, Muszynianka, Nałęczowianka) oraz z jodem (np. Ustronianka z jodem, Jodica). Jod przyspiesza przemianę materii oraz jest niezbędny do syntezy hormonów tarczycy, które wpływają na metabolizm. Jeżeli chodzi o produkty do spożycia to na śniadanie zjadaj jogurt naturalny z musli (około 3 łyżki) lub serek wiejski z 2 kromkami pieczywa graham, na 2 śniadanie owoc (nektaryna, banan, jabłko, szklanka winogron, kiwi) obiad to pierś z indyka (150g) lub ryba (dorsz, morszczuk) zapiekana w foli w piekarniku, gotowana na parze lub w wodzie z 1/2 saszetki ryżu lub kaszy jęczmiennej lub gryczanej albo 1 ziemniak, a do tego z 250g surówki bez śmietany i majonezu. Na podwieczorek zjedz kisiel, galaretkę owocową bez bitej śmietany lub 2 krążki ryżowe posmarowane powidłami lub dżemem niskosłodzonym. Kolacja to 2 kromki pieczywa pełnoziarnistego z masłem oraz 2 plasterkami chudej wędliny lub sera zółtego. Ponadto zapisz się na fitness, siłownię lub basen, wtedy Twoja sylwetka będzie się wysmuklać. Pozdrawiam, mgr Aneta Kościołek

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty