Jakie jest ryzyko przytycia po zakończeniu diety?

Witam. Mam 20 lat 176cm wzrostu i ważę 60 kg. W styczniu zacząłem się odchudzać (ważyłem wtedy 74kg). Początkowo dieta zakładała 1000 kcal dziennie, a w połowie lutego doszły do tego ćwiczenia na siłowni. Ostatni miesiąc był wychodzeniem z diety i obecnie spożywam 2100 kcal dziennie. Jestem zmęczony liczeniem każdego posiłku i chciałbym już zacząć jeść to co wszyscy inni. (W rodzinie nie ma osób otyłych mimo że każdy je to co chce) Jestem aktywny fizycznie. Pytanie czy od tego nie przytyję.

Dzień dobry,

stosował Pan mocno niedoborową dietę - 1000 kcal. Przy tak niskiej kaloryczności i aktywności fizycznej szybkie odrzucenie diety może się wiązać z efektem jo-jo. Dietę należy stopniowo rozszerzać, a także stopniowo można redukować ilość aktywności fizycznej. Nie ma natomiast reguły - ile dana osoba potrzebuje czasu na stabilizację masy ciała. Musi się Pan obserwować i stopniowo przechodzić na zasady racjonalnego żywienia.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

Pojawia się pytanie, co jedzą inni? Należy pamiętać, że codzienna dieta powinna być komponowana w oparciu o zasady zdrowego odżywiania. Jeżeli po przejściu na normalną dietę zacznie Pan tyć, będzie to sygnał, że należy przystopować i znowu zacząć się ograniczać.

Pozdrawiam serdecznie,
Paulina Roziewska
http://dietetyka-medyczna.pl