Brak efektów przy długotrwałym stosowaniu diety

Witam, przy wzroście 159 cm, ważę 60 kg. Od roku stosuje dietę 1000 kcal oczywiście z przerwami. Dieta przestała działać a ja chciałabym schudnąć jeszcze około 5 kg. Co zrobić? Ćwiczę 3 razy w tygodniu po około godzinę, staram się jeść często a mniej, jem zdrowe posiłki. Wyniki mam dobre. Czy mogłabym prosić o jakaś poradę albo najlepiej przykładowy jadłospis. Po utracie wagi chciałabym także zwiększyć ilość spożywanych kalorii, jak to zrobić aby utracona waga nie wróciła? proszę o odp
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Dieta 1000kcal jest zbyt niskoenergetyczna, aby uzyskać pożądany efekt. Organizm przyzwyczaił się już do tak niewielkiej podaży energii -stąd problemy z dalszą utratą masy ciała. Proponowałabym stopniowo zacząć zwiększać kaloryczność, aby uniknąć objawów niedoborów składników pokarmowych (zwykła morfologia nie daje pełnego obrazu , ze względu na brak danych o poziomie poszczególnych składników mineralnych w organizmie). Jednocześnie początkowo dobrze byłoby zadbać o zwiększenie aktywności fizycznej, w celu uniknięcia efektu jo-jo.
Codzienna dieta powinna opierać się na zasadach zdrowego odżywiania.
pozdrawiam serdecznie