Jak wrócić do zdrowego odżywiania bez efektu jojo po diecie 700 kcal?

Witam serdecznie. Moja przygoda z odchudzaniem zaczęła się ok.3 mies. temu. Byłam głupia, stosowałam bardzo niskokaloryczną dietę, jadłam najwięcej 700 kcal dziennie, a 300 minimalnie. Schudłam sporo, osiągnęłam wagę z której jestem dumna - 52 kg. Wyniki badań mam prawidłowe, jednakże chciałabym wrócić do normalnego żywienia. Czy dodając po 100 kcal na tydzień mam szansę na osiągnięcie tego bez jojo? Mam 14 lat, proszę o odpowiedź.

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Rzeczywiście, po tak drastycznym ograniczeniu podaży energii, powrót do tradycyjnego trybu żywienia będzie wiązał się z ryzykiem wzrostu masy ciała. Proponuję stopniowo zwiększać kaloryczność, poprzez wzbogacanie diety w zdrowe produkty spożywcze takie jak pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięso i ryby, produkty mleczne, owoce i warzywa.
Na przyszłość zalecam unikać tego rodzaju restrykcji ponieważ mogą mieć w przyszłości poważne konsekwencje zdrowotne.

Witam serdecznie, stosowanie tak niskoenergetycznej diety jest bardzo przeciwskazane w szczególności w Pani wieku. Przypuszczam, ze wyhamowała Pani w sposób znaczy swój metabolizm. Myślę, że aby uniknąć efektu jo-jo powinna Pani zwiększyć kaloryczność do 1500kcal i stopniową zwiększać kaloryczność posiłków o1 00kcl dziennie przy czym włączć do tego koniecznie jakąś aktywność fizyczną.