Czy mogę kontynuować zmianę nawyków bez brania leków w celu unormowania ciśnienia?

Witam, mam 28 lat (180cm/90kg) i od roku regularnie kontroluję swoje ciśnienie. Przed rokiem udałem się do lekarza POZ w związku z bólami głowy w okolicach karku, podczas pomiaru ciśnienie wynosiło ok 145/70. Zostało mi zalecone regularne mierzenie ciśnienia oraz zalecony lek Polpril w dawce 2,5mg - 5mg, w zależności od wyników pomiarów. Ta sytuacja nakłoniła mnie po czasie do zmiany stylu życia - obcenie od ok. 3 miesięcy regularnie ćwiczę na siłowni, uprawiam treningi cardio, ograniczyłem mocno spożycie alkoholu oraz praktycznie do zera ograniczyłem palenie, zdarza mi się od czasu do czasu zapalić wkład tytoniowy z podgrzewacza (nie więcej niż paczka na tydzień/dwa). Obecnie moje ciśnienie rano kształtuje się z reguły w przedziale 120-130/60-70, natomiast w ciągu dnia skacze do ok. 135/80, czasem 145/80. Wieczorami przed spaniem też najczęściej spada do wartości między 120-130. Zdarzają się również dni, zwłaszcza wolne, gdy ciśnienie przez cały dzień nie przekracza 130, a nawet spada poniżej 120. Puls w normie, zawsze ok. 60-80. Od tych 3 miesięcy nie biorę już leków. Nie ukrywam, że bardzo martwi mnie fakt podwyższonego ciśnienia w tak młodym wieku. Chciałbym się dowiedzieć, czy podane wartości są ok i czy mogę kontynuować zmianę nawyków bez brania leków w celu unormowania ciśnienia?
MĘŻCZYZNA, 28 LAT około miesiąca temu

Dzień dobry.

Odpowiadając na pytanie dotyczące ciśnienia tętniczego to nowe wytyczne zostały przygotowane przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego wyglądają następująco :

120-129/70-79 mm Hg dla osób do 65. roku życia.

Brak informacji z Pana strony czy była wykonywana jaka kolwiek diagnostyka brak informacji na ten temat.

Proponuję zacząć od odpowiedniej diagnostyki laboratoryjnej z krwi, morfologia z rozmazem, CRP, lipidogram, glukoza, ALAT, TSH, kwas moczowy, kreatynina, potas, magnez, sód, D-dimery, ogólne badanie mocz po za tym badanie holter EKG 24 godzinny, holter ciśnieniowy 24 godzinny, echo serca.

Po wykonaniu diagnostyki ocena lekarza kardiologa lub lekarza pierwszego kontaktu/ rodzinnego którzy ocenią na podstawie diagnostyki i dokładnego wywiadu i badania fizykalnego o włączeniu odpowiedniego leczenia farmakologii.

Proszę nie zapominać o odpowiedniej diecie i odpowiedniego wysiłku fizycznego do staniu zdrowia.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturoterapeuta

Dietetyk