Czy mogę kontynuować zmianę nawyków bez brania leków w celu unormowania ciśnienia?

Witam, mam 28 lat (180cm/90kg) i od roku regularnie kontroluję swoje ciśnienie. Przed rokiem udałem się do lekarza POZ w związku z bólami głowy w okolicach karku, podczas pomiaru ciśnienie wynosiło ok 145/70. Zostało mi zalecone regularne mierzenie ciśnienia oraz zalecony lek Polpril w dawce 2,5mg - 5mg, w zależności od wyników pomiarów. Ta sytuacja nakłoniła mnie po czasie do zmiany stylu życia - obcenie od ok. 3 miesięcy regularnie ćwiczę na siłowni, uprawiam treningi cardio, ograniczyłem mocno spożycie alkoholu oraz praktycznie do zera ograniczyłem palenie, zdarza mi się od czasu do czasu zapalić wkład tytoniowy z podgrzewacza (nie więcej niż paczka na tydzień/dwa). Obecnie moje ciśnienie rano kształtuje się z reguły w przedziale 120-130/60-70, natomiast w ciągu dnia skacze do ok. 135/80, czasem 145/80. Wieczorami przed spaniem też najczęściej spada do wartości między 120-130. Zdarzają się również dni, zwłaszcza wolne, gdy ciśnienie przez cały dzień nie przekracza 130, a nawet spada poniżej 120. Puls w normie, zawsze ok. 60-80. Od tych 3 miesięcy nie biorę już leków. Nie ukrywam, że bardzo martwi mnie fakt podwyższonego ciśnienia w tak młodym wieku. Chciałbym się dowiedzieć, czy podane wartości są ok i czy mogę kontynuować zmianę nawyków bez brania leków w celu unormowania ciśnienia?
MĘŻCZYZNA, 28 LAT około miesiąca temu

Skoki ciśnienia - przyczyny

Skoki ciśnienia tętniczego stanowią nie tylko dokuczliwy objaw, ale mogą nieść ze sobą poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. Warto zapoznać się z przyczynami leżącymi u ich wystąpienia. O tym opowiada dr Piotr Gryglas.

Dzień dobry.



Odpowiadając na pytanie dotyczące ciśnienia tętniczego to nowe wytyczne zostały przygotowane przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego wyglądają następująco :



120-129/70-79 mm Hg dla osób do 65. roku życia.



Brak informacji z Pana strony czy była wykonywana jaka kolwiek diagnostyka brak informacji na ten temat.



Proponuję zacząć od odpowiedniej diagnostyki laboratoryjnej z krwi, morfologia z rozmazem, CRP, lipidogram, glukoza, ALAT, TSH, kwas moczowy, kreatynina, potas, magnez, sód, D-dimery, ogólne badanie mocz po za tym badanie holter EKG 24 godzinny, holter ciśnieniowy 24 godzinny, echo serca.



Po wykonaniu diagnostyki ocena lekarza kardiologa lub lekarza pierwszego kontaktu/ rodzinnego którzy ocenią na podstawie diagnostyki i dokładnego wywiadu i badania fizykalnego o włączeniu odpowiedniego leczenia farmakologii.



Proszę nie zapominać o odpowiedniej diecie i odpowiedniego wysiłku fizycznego do staniu zdrowia.



Pozdrawiam



Mariusz Bek

Naturoterapeuta

Dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty