Czy mogę mieć dwie cysty w kolanie?
Dzień dobry ,od jakiegoś czasu bardzo boli mnie noga za kolanem z tyłu ,jest to ból ciągnący trochę uciskowy ,ciągnie tak do uda i łydki z tyłu do tego stopa robi się bardzo zimna ,byłam na USG dołu podkolanowego i diagnosta zaznaczył dwa zbiorniki jeden ma 1 cm x3cm. A drugi 1cm x 2 cm ,w badaniu torbiel bakera ze znakiem ? ,Wizytę u ortopedy mam dopiero w czerwcu ,czy to może być tą torbiel czy w jednym kolanie mogą być dwie cysty ? Dziękuję za odpowiedzi

KOBIETA, 40 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witamy,
Przykro nam, że występują u Pani takie objawy ze strony narządu ruchu.
Torbiel Bakera to przypadłość, która może występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Przyczyną tego stanu jest wzmożona produkcja płynu stawowego w kolanie, gdzie kumulując się w tylnej części stawu, kształtuje się torbiel, czyli cysta. Może zdarzyć się sytuacja, że w obrębie jednego dołu kolanowego uformują się dwie cysty, chociaż jest to dość rzadki przypadek. Torbiel taka nie powinna ulegać zezłośliwieniu oraz stanowić bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Na pewno jednak może prowadzić do odczuwania dyskomfortu podczas poruszania się oraz zginania nogi, a także pewnych dolegliwości bólowych.
Czasami torbiel Bakera może samoistnie pęknąć. Pęknięcie takiej cysty może skutkować powstaniem obrzęku oraz ociepleniem podudzia.
Jeżeli chodzi o domowe leczenie torbieli Bakera, można oprzeć się o stosowanie okładów chłodzących oraz maści przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Przydatne również mogą okazać się pończochy uciskowe, które zmniejsza w pewnym stopniu obrzęk.
Jednakże z racji odległości, trudno jest określić aktualny stan Pani zdrowia. W przypadku pogorszenia dolegliwości, zalecamy w miarę możliwości udać się do specjalisty, aby zdecydował o dalszym postępowaniu, a także czy niezbędna byłaby punkcja tych cyst.
Podobna tematyka została poruszona w poniższym artykule:
https://portal.abczdrowie.pl/bol-pod-kolanem-torbiel-bakera-i-inne-przyczyny
A odpowiedź na podobne pytanie może Pani przeczytać po poniższym linkiem:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/torbiel-bakera-w-kolanie