Co oznacza ta gulka pod kolanem?

Pod kolanem ma gule z płynem (3razy była ściągana i podano steryd po 2 tyg gula wróciła) lekarz zaleca 8tyg usztywnić nogę i smarować maściami .Guli nie chce ściągnąć bo ma dużo błon i przerostów .Czy blokada stawu jest właściwym rozwiązaniem i jedyna formą leczenia

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Prawdopodobnie wystąpiła u Pana tak zwana torbiel Bakera, która tworzy się w dole podkolanowym. Jest ona dosyć łatwa do wykrycia.

Najczęściej taka torbiel powstaje w wyniku urazu, przewlekłej choroby układu ruchu, bądź stanu zapalnego toczącego się w obrębie stawu. Taka zmiana wykształca się głównie u sportowców oraz u osób z nadwagą, czy otyłością.

Istotne są objawy, które mogą towarzyszyć, a mianowicie: ból, obrzęk, czy utrudnione poruszanie kończyną. Zazwyczaj podejmowanie są decyzje o przekłuciu torbieli i drenażu płynu wraz z podaniem domiejscowo sterydu. Niestety, im częściej się powtarza taką czynność, tym torbiel może odrastać, nierzadko osiągając większe rozmiary.

Prawdopodobnie lekarz specjalista podjął właściwą decyzję o dalszej metodzie leczenia. Taka forma usztywnienia stawu, głównie za pomocą ortezy, przez określony czas, może z powodzeniem skutecznie wyleczyć taki rodzaj torbieli.

Zalecamy w razie wszelkich wątpliwości skonsultować się z lekarzem ortopedą, który po analizie wszystkich badań oraz dolegliwości zdecyduje o dalszym postępowaniu, aby poprawić Pana jakość życia.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższym artykułem o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-pod-kolanem-torbiel-bakera-i-inne-przyczyny

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/torbiel-bakera-w-kolanie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.