Czy mogę mieć pompę insulinową?

Mam 19 lat, jestem kobietą. Od kilku miesięcy choruję na cukrzycę typu 1. Od początku zastanawiam się nad zakupem pompy insulinowej, a mój diabetolog twierdzi, że to przeżytek, moda na pompy minęła i pacjenci oddają je po 2 tygodniach, ponieważ boją się je stosować (np. że nagle skończy się insulina, wyczerpie bateria, urwie drenik). Ja 100 razy bardziej boję się zastrzyków. Czy nie jest za wcześnie na taką terapię, kiedy dopiero zaczęłam chorować? Może lekarz boi się obciążenia kosztami w razie zwrotu? Chcę mieć pompę, wiele by mi ułatwiła, głównie w szkole, koszta znam, wiem o braku refundacji (skończyłam 18 lat). Czy od początku cukrzycy można przejść na terapię pompą i czy muszę zrobić jakieś dodatkowe badania, by ją dostać? Na jakiej podstawie określa się bazę i bolusy - czy do tego wystarczą pomiary cukru (dzienniczek samokontroli) i ilość ustawionych jednostek insuliny na dzień? Pozdrawiam, Sonia

Szanowna Pani,

oczywiście można stosować pompę od początku choroby. Nie ma przeciwskazań. Zwykle terapię pompą rozpoczyna się w warunkach szpitalnych - ustala się dobowe zapotrzebowanie na insulinę, bazę, bolusy, odbywa Pani szkolenia w zakresie obsługi i już. Można to zrobić w warunkach ambulatoryjnych, ale zajmuje to więcej czasu.

Zwykle problemem dla chorych jest koszt tego urządzenia, stąd u młodych dorosłych nie jest to bardzo popularne rozwiązanie (całkowity brak refundacji). Jeżeli podejmie Pani decyzję - proszę poszukać diabetologa, który zajmuje się pompami lub nawiązać kontakt z przedstawicielem firmy oferującej pompy, a on pokieruje Panią do lekarza.

Proszę jednak pamiętać, że pompa nie jest urządzeniem idealnym, ma swoje wady i zalety. Pozwala w bardziej precyzyjny sposób kontrolować chorobę, ale wbrew pierwszemu wrażeniu jej obsługa bywa nieraz bardziej uciążliwa niż wstrzyknięcia podskórne. Tak jak większość terapii wymaga indywidualnego podejścia.

Pozdrawiam.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy