Bardzo wysoki poziom cukru mimo stosowania pompy insulinowej

Od 12 lat choruję na cukrzycę typu 1. Od kilku dni mam bardzo wysokie cukry, które bardzo trudno zbić. Przykładowo przy cukrze 480 podałam 6 j insuliny i udało mi się obniżyć cukier tylko do 400... I tak jest cały czas... Dodam, że jestem na pompie insulinowej i nigdy wcześniej takie sytuacje się nie zdarzały... Jak można sobie z tym poradzić?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Kalina Wysocka-Dubielecka

Witam!

W Pani przypadku insulinooporność nie jest najbardziej prawdopodobną przyczyną wysokich stężeń cukru. Myślę, że powodem jest problem dotyczący pompy insulinowej. Możliwe, że przewód znajdujący się pod skórą zagiął się lub wysunął, przez co organizm nie dostaje odpowiednich dawek insuliny. Mogło też dojść do zakażenia w miejscu wkłucia.

Ponieważ nie opisała Pani żadnych innych objawów, zakładam, że nic niepokojącego się nie dzieje. W innym przypadku należy też wykluczyć stany predysponujące do zwiększonego zapotrzebowania na insulinę.

Proponuję umieścić pompę w innym miejscu. Jeżeli nie przyniesie to efektu, powinna się Pani skontaktować ze swoim lekarzem prowadzącym, z którym trzeba będzie poszukać innej przyczyny nieskuteczności leczenia. Możliwe, że będzie nią właśnie insulinooporność.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli